| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

RADA

Pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli szpital wystawi jej zwolnienie lekarskie. Zwolnienie na dziecko w trakcie pobytu w szpitalu oznacza, że obecność matki w tym okresie była konieczna z przyczyn leczniczych.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w związku z opieką nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 14 lat. Prawo do zasiłku ma osoba ubezpieczona, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych domowników, którzy mogą zapewnić dziecku opiekę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zawsze w związku z opieką nad chorym dzieckiem do ukończenia dwóch lat, nawet jeżeli są inni domownicy.

Podstawowym dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA). Do zwolnienia lekarskiego osoba ubezpieczona dołącza wniosek o zasiłek opiekuńczy, w którym oświadcza, czy w okresie choroby dziecka są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić choremu dziecku opiekę.

Prawo do zasiłku opiekuńczego za okres pobytu dziecka w szpitalu przysługuje, jeżeli:

  • są medyczne przesłanki, na podstawie których lekarz wystawi zwolnienie lekarskie dla opiekuna dziecka na okres pobytu w szpitalu; o tym, czy są takie przesłanki, decyduje lekarz,
  • godziny pracy opiekunów - rodziców pokrywają się; w przeciwnym razie w czasie obecności jednego z nich w pracy drugi rodzic mógłby zapewnić dziecku opiekę,
  • opiekunowie - rodzice nie wykorzystali rocznego limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Ponieważ Państwa pracownica przedstawiła zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, pierwszy z warunków został spełniony (art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Rodzice - opiekunowie dziecka nie pracują w systemie pracy zmianowej i ich godziny pracy pokrywają się. Ponadto opiekunowie dziecka mają jeszcze prawo do 35 dni zasiłku opiekuńczego w 2009 r.

Pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego, jeżeli lekarz leczący dziecko w szpitalu uznał, że obecność matki jest konieczna do prawidłowego leczenia dziecka w trakcie jego pobytu w szpitalu i po przeprowadzeniu badania chorego dziecka wystawił zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA).

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 60 dni w roku kalendarzowym.

Limit 60 dni zasiłku opiekuńczego dotyczy ubezpieczonego bez względu na liczbę wychowywanych dzieci.

Od 1 stycznia 2009 r. w przypadku, gdy pracownica korzystając po porodzie z pierwszych 8 tygodni urlopu macierzyńskiego przebywa w szpitalu, ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi rodziny przysługuje dodatkowo, niezależnie od dotychczasowego wymiaru zasiłku, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »