| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego?

RADA

Do zwolnienia lekarskiego pracownika na chorą żonę powinni Państwo dołączyć zaświadczenie na druku ZUS Z-3 oraz wypełniony i podpisany przez pracownika wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego (ZUS Z-15). Dokumenty powinni Państwo niezwłocznie przekazać do ZUS właściwego ze względu na siedzibę Państwa firmy, czyli do ZUS w Krakowie.

UZASADNIENIE

O tym, kto w 2009 r. wypłaca zasiłki z ubezpieczenia społecznego i kto prowadzi dokumentację zasiłkową, decyduje liczba osób zatrudnionych 30 listopada 2008 r. Od listopada 2008 r. liczba osób zatrudnionych u Państwa wynosi 16. Jeżeli 30 listopada zgłosili Państwo do ubezpieczenia chorobowego tyle osób ubezpieczonych, to od 1 stycznia 2009 r. wypłatę wszystkich zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego przejmuje ZUS (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Państwo, jako płatnik składek, mają obowiązek przyjąć zwolnienie lekarskie, które jest podstawą do wypłaty Państwa pracownikowi zasiłku opiekuńczego na chorą żonę oraz jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Mają Państwo obowiązek niezwłocznie przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie oraz komplet dokumentów do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Podstawą do wypłat zasiłku opiekuńczego Państwa pracownikowi na chorą żonę są:

  • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15, który powinien wypełnić pracownik. ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy m.in. na podstawie oświadczenia pracownika o tym, że nie ma innego członka rodziny, który mógłby zapewnić opiekę chorej żonie;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Z-3 wystawione przez płatnika składek, na którego podstawie ZUS ustali wysokość podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownika. Dodatkowo z ZUS Z-3 będzie wynikało, czy pracownik przez cały okres, za który przysługuje mu zasiłek opiekuńczy, podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

WAŻNE!

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje wyłącznie w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę Grażyny S. rozwiązała się 31 stycznia 2009 r. Od 15 stycznia 2009 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą córki. 19 stycznia 2009 r. dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie na córkę do 6 lutego 2009 r. Zakład pracy wypłaci pani Grażynie zasiłek opiekuńczy do 31 stycznia 2009 r. Natomiast za okres od 1 do 6 lutego 2009 r., czyli po rozwiązaniu umowy o pracę, pani Grażyna nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.

Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przekazać do ZUS, w którym się Państwo rozliczają, czyli w Krakowie. W okresie zatrudnienia zasiłki i świadczenie rehabilitacyjne wypłaca ZUS właściwy miejscowo ze względu na siedzibę zakładu pracy. Natomiast w przypadku niezdolności do pracy powstałej po rozwiązaniu umowy o pracę zasiłek chorobowy wypłaci ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania.

Podstawa prawna:

  • art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a, ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1 pkt 1, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • § 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK