| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Czy przedsiębiorca przebywający na zasiłku opiekuńczym może mieć zmniejszoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 5 do 16 stycznia br. sprawowałam opiekę nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego złożyłam w ZUS 7 stycznia 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie tego zasiłku. Czy opłacając składki za styczeń mogę w lutym pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko, czy powinnam poczekać na decyzję ZUS dotyczącą zasiłku opiekuńczego?

W celu otrzymania zasiłku opiekuńczego nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat osoba prowadząca pozarolniczą działalność powinna złożyć w ZUS wniosek na druku ZUS Z-15 do uzyskania tego zasiłku wraz z zaświadczeniem lekarskim wystawionym na druku ZUS ZLA oraz zaświadczeniem płatnika składek wystawionym na druku ZUS Z-3a.

Możliwość pomniejszenia najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje również osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które pobierają (w związku z podleganiem ubezpieczeniom z tego tytułu) zasiłek opiekuńczy.

PRZYKŁAD

Wanda M. jest zatrudniona w ramach umowy zlecenia od stycznia 2007 r. Od 1 stycznia 2008 r. prowadzi również działalność gospodarczą. Przychód z umowy zlecenia wynosi 2500 zł i jest wyższy od najniższej podstawy wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Wanda M. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiła na zasadach dobrowolności. Przystąpiła również do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W styczniu 2009 r. musiała przez część miesiąca opiekować się chorym członkiem rodziny (mężem). W związku z tym korzystała z zasiłku opiekuńczego. Prawo do zasiłku opiekuńczego Wanda M. nabyła z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, do którego przystąpiła w związku z wykonywaniem umowy zlecenia (a nie prowadzeniem działalności gospodarczej). Dlatego ubezpieczonej nie będzie przysługiwało prawo do pomniejszenia za styczeń 2009 r. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, w tym również działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na 2009 r. W 2009 r. kwota prognozowanego miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 3193 zł.

Podstawa prawna

  • art. 18 ust. 8-10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 220, poz. 1418),
  • ustawa z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 93, poz. 582).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 32 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267) w części, w jakiej zawiera słowo obowiązkowo, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06, DzU nr 47, poz. 318)

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK