| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Czy pracownicy, która wcześniej odbywała przygotowanie zawodowe, wynagrodzenie chorobowe przysługuje od pierwszego dnia umowy o pracę

Pracownica od 8 lipca 2008 r. do 7 stycznia 2009 r. odbywała w naszym zakładzie przygotowanie zawodowe. Została do nas skierowana przez powiatowy urząd pracy, który wypłacał jej stypendium w okresie umowy o przygotowanie zawodowe. Osoba ta sprawdziła się, dlatego zatrudniliśmy ją na podstawie umowy o pracę na czas określony od 8 stycznia 2009 r. do 30 czerwca 2010 r. Pracownica zachorowała 19 stycznia 2009 r. Czy okres pracy na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe wlicza się do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego? Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego?

Jeżeli po 6 lutego 2009 r. zachoruje, to będzie jej przysługiwać prawo do wynagrodzenia chorobowego. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie miesięcznego wynagrodzenia określonego w umowie o pracę, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości. Płatnik świadczenia podstawę wymiaru ustala w taki sposób, jeżeli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca i zachorował w tym lub następnym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownica w okresie od 18 lipca 2008 r. do 17 stycznia 2009 r. jest zatrudniona na podstawie umowy o przygotowanie zawodowe, na którą została skierowana przez powiatowy urząd pracy. Pracodawca podpisał z tą osobą umowę o pracę na okres od 18 stycznia 2009 r. do 17 stycznia 2011 r. Pracownica zachorowała 12 grudnia 2008 r., a 18 stycznia 2009 r. urodziła dziecko. W umowie o pracę określono, że pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę w stałej miesięcznej wysokości 2500 zł. Pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego. Natomiast od 18 stycznia 2009 r. pracownica ma prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Podstawę wymiaru pracodawca w tym przypadku ustali na podstawie wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę, po pomniejszeniu o kwotę składek finansowanych przez pracownicę (łącznie 13,71%).

Podstawa prawna:

  • art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 6 ust. 1, art. 31 ust. 2, art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 9, art. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »