| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

RADA

Nie powinni Państwo podwyższać podstawy wymiaru zasiłku od 1 stycznia 2009 r. Podstawa wymiaru ustalona dla pracownika na 28 listopada 2008 r. jest wyższa od minimalnej podstawy wymiaru dla pracownika w pierwszym roku zatrudnienia, która od stycznia 2009 r. wynosi 880,85 zł.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku powinni Państwo ustalić dla pracownika na podstawie pełnych miesięcy zatrudnienia. Pracownik zachorował przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, dlatego podstawę wymiaru powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za okres od kwietnia do października 2008 r. Miesiąc, w którym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, należy traktować jako pełny miesiąc zatrudnienia i do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjąć wynagrodzenie za ten miesiąc.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 45 ustawy zasiłkowej). Od wynagrodzenia brutto należy odliczyć kwotę odpowiadającą łącznie 13,71%. Na tę kwotę składają się składki, które pracodawca potrąca pracownikowi od podstawy wymiaru na ubezpieczenia:

• emerytalne 9,76%,

• rentowe 1,50%,

• chorobowe 2,45%.

Zatrudniony u Państwa pracownik, ponieważ był to jego pierwszy rok zatrudnienia, otrzymywał wynagrodzenie 1030 zł, czyli wyższe od 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie. W 2008 r. 80% minimalnego wynagrodzenia dla pracownika w pierwszym roku pracy wynosiło 900,80 zł. Dlatego ustalona przez Państwa podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku (888,79 zł) była wyższa od minimalnej podstawy wymiaru zasiłku, która w 2008 r. wynosiła 777,30 zł.

Od 1 stycznia 2009 r. 80% minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku zatrudnienia wzrosło do kwoty 1020,80 zł. Po pomniejszeniu o składki (łącznie 13,71%) minimalna podstawa wymiaru zasiłku wynosi 880,85 zł.

Podstawa wymiaru, którą wyliczyli Państwo na dzień powstania niezdolności pracownika do pracy, wynosi 888,79 zł. Jest więc wyższa od minimalnej podstawy wymiaru gwarantowanej pracownikowi w pierwszym roku pracy. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. nie powinni Państwo jej zmieniać.

• art. 36, art. 37, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 2, ust. 3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.),

• obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Nysztal

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »