| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

RADA

Mimo że wynagrodzenie zostało wypłacone pracownikowi tylko w niektórych z dwunastu miesięcy przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy, to sumę tych wynagrodzeń należy podzielić przez 12 miesięcy. Brak wypłaty wynagrodzenia nie powoduje wyłączenia poszczególnych miesięcy z obliczeń przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z faktycznego okresu ubezpieczenia. Wówczas stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Pracownik Państwa zakładu w styczniu br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, dlatego ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód osiągnięty przez niego w okresie od stycznia do grudnia 2008 r., tj. z okresu 12 miesięcy przed zachorowaniem.

W miesiącach przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, tj. we wrześniu, październiku i grudniu 2008 r., pracownikowi nie zostało wypłacone wynagrodzenie za pracę. Mimo że wynagrodzenie wypłacono pracownikowi tylko za 9 miesięcy, to sumę tych wynagrodzeń należy podzielić przez 12 miesięcy, a powstały wynik wskaże wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Brak wypłaty wynagrodzenia z winy pracodawcy jest najczęściej równoznaczny z niższym zasiłkiem chorobowym.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego zastępującym utratę wynagrodzenia spowodowaną niemożnością jego uzyskania z powodu choroby. Jednak w stosunku do pracownika, który świadczył pracę, lecz nie wypłacono mu wynagrodzenia z winy pracodawcy, nie można zastosować zasady wyłączenia z obliczeń wynagrodzenia za te miesiące. Również nie można przyjąć za te miesiące wynagrodzenia określonego w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy.

WAŻNE!

Niewypłacone wynagrodzenie nie może stanowić podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W sytuacji gdy pracodawca wypłacił zaniżone wynagrodzenie w stosunku do umówionego lub nie wypłacił go w ogóle, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej łącznie 13,71% tego wynagrodzenia.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »