| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy?

PRZYKŁAD

Pracownica ma w zakładzie 3-letni staż przedłożyła zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem od 10 do 18 stycznia br. Do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone pracownicy w okresie od stycznia do grudnia 2008 r. W lutym, kwietniu, maju, wrześniu, listopadzie i grudniu 2008 r. wynagrodzenie wyniosło 1800 zł, natomiast za pozostałe miesiące wynagrodzenie nie zostało wypłacone z winy zakładu pracy. Podstawę wymiaru zasiłku należy wyliczyć w następujący sposób:

6 miesięcy × 1553,22 zł (1800 zł - 246,78 zł, tj. 13,71%* z kwoty 1800 zł) = 9319,32 zł 9319,32 zł : 12 miesięcy = 776,61 zł.

W związku z tym, że tak wyliczona podstawa wymiaru zasiłku jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2009 r., podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownicy należy podwyższyć do kwoty minimalnego wynagrodzenia 1101,06 zł (1276 zł - 174,94 zł, tj. 13,71% od kwoty 1276 zł).

* dla przejrzystości wyliczeń składki finansowane przez pracownika zostały potrącone łącznie - 13,71%

Podstawa prawna:

• art. 36, art. 38, art. 45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1, art. 7, art. 8 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.),

• obwieszczenie z 24 lipca 2008 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2009 r. (MP nr 55, poz. 499).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »