| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku

To, czy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy, chorując na przełomie roku, jest uzależnione od rodzaju świadczenia, jakie otrzymywał do 31 grudnia.

W danym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia gwarantowanego (zwanego również chorobowym) należnego ze środków zakładu pracy. Okres 33 dni wynagrodzenia chorobowego ustala się przez sumowanie poszczególnych okresów niezdolności do pracy występujących w danym roku kalendarzowym. Do tego limitu wlicza się kolejne dni nieprzerwanej niezdolności do pracy, między którymi występują przerwy. Długość ewentualnych przerw między kolejnymi okresami choroby oraz rodzaj schorzenia, na które cierpi dany pracownik, po przerwie nie mają w tym momencie znaczenia.

WAŻNE!

Do limitu 33 dni nie są wliczane okresy niezdolności do pracy przypadające w okresie wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia za czas choroby.

Pracownikowi za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby przysługuje wynagrodzenie finansowane ze środków pracodawcy, natomiast od 34. dnia choroby nabywa on prawo do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli jednak przyczyną niezdolności jest choroba zawodowa lub wypadek przy pracy, pracownik otrzymuje od pierwszego dnia tej nieobecności zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na to, czy już w danym roku chorował.

W przypadku gdy pracownik choruje na przełomie roku, najważniejsze jest, aby ustalić, jakie świadczenie jest przez niego pobierane w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Od tego zależy, czy od 1 stycznia będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe czy też zasiłek. Możliwe są więc dwie sytuacje. Jeżeli choroba przypadała na przełomie roku, a 31 grudnia pracownik otrzymał:

• wynagrodzenie gwarantowane na podstawie art. 92 k.p., to od 1 stycznia następnego roku nadal będzie mu ono przysługiwać,

• zasiłek chorobowy, to od 1 stycznia do końca choroby nadal powinien go otrzymywać. Jeśli zaś w niezdolności do pracy nastąpi choćby jednodniowa przerwa, wówczas pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby ze środków zakładu pracy.

Wynagrodzenie chorobowe

Jeżeli 31 grudnia 2008 r. pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby, od 1 stycznia 2009 r. nadal będzie otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. Okres 33 dni, za który w 2009 r. będzie przysługiwało pracownikowi prawo do wynagrodzenia chorobowego, począwszy od 1 stycznia, będzie liczony od nowa. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, ile dni choroby z przewidzianego przepisami limitu pracownik wykorzystał w 2008 r. Jeśli więc 31 grudnia 2008 r. będzie przypadał 33. dzień niezdolności do pracy z powodu choroby, a pracownik nadal będzie chory, to począwszy od 1 stycznia 2009 r., należy rozpocząć od nowa odliczanie 33 dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK