| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Podstawa wynagrodzenia za czas choroby po wyroku TK

Od pięciu miesięcy za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego obowiązują nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

24 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zwanej dalej ustawą zasiłkową) jest niezgodny z Konstytucją RP. Pomimo że dotyczy on ustalania podstawy wymiaru zasiłków, ma również wpływ na sposób ustalania podstawy wymiaru wynagrodzeń chorobowych finansowanych przez pracodawców.

W myśl przepisów obowiązujących od 7 lipca 2008 r. przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia chorobowego należy uwzględniać składniki pensji, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika do nich prawa za czas niezdolności do pracy.

W sytuacji gdy w przepisach płacowych lub umowach o pracę brak jest takich regulacji, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za czas niezdolności i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Jeżeli jednak pracodawca udokumentuje, że wypłaca składnik wynagrodzenia za okres choroby, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru.

W przypadku gdy przepisy płacowe nie zawierają wyraźnych postanowień o sposobie zmniejszania wysokości składnika pensji, niewypłacanego za czas choroby, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznej. Tylko w razie gdy przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy albo umowy o pracę zawierają jednoznaczne zapisy w tej materii, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru po uzupełnieniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej.

Przykład

Pracownik w okresie od 7 do 15 listopada 2008 r. (9 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim. Była to jego pierwsza w tym roku nieobecność. W okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność pracownik nie korzystał ze zwolnień lekarskich i nie przebywał na urlopie bezpłatnym.

Na jego wynagrodzenie składa się: płaca zasadnicza w stałej stawce miesięcznej 3720 zł, miesięczne premie uznaniowe w zmiennej wysokości, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zakład pracy nie dysponuje regulaminem wynagradzania.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przychód pracownika za okres od listopada 2007 r. do października 2008 r., po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK