| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Nasza spółka budowlana ma siedzibę w Polsce. Podpisaliśmy z czeską firmą kontrakt na okres 3 lat na budowę osiedla mieszkaniowego. Do realizacji tego kontraktu zamierzamy wysłać 20 pracowników. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać zatrudnieni pracownicy i gdzie należy ich zgłosić do ubezpieczeń? Czy możliwe jest, aby oddelegowani pracownicy podlegali ubezpieczeniom w Polsce?

RADA

Delegowani pracownicy będą podlegać ubezpieczeniom w Czechach. Mogą się Państwo zwrócić z wnioskiem do Centrali ZUS w Warszawie o zawarcie porozumienia z czeską instytucją ubezpieczeniową w celu dalszego stosowania polskiego ustawodawstwa. Jeśli ta instytucja wyrazi zgodę, delegowani pracownicy będą w trakcie pracy w Czechach podlegać polskim ubezpieczeniom.

UZASADNIENIE

Oddelegowanie pracownika stanowi wyjątek od podstawowej zasady obowiązującej w prawie wspólnotowym, zgodnie z którą osoba podlega w zakresie ubezpieczeń ustawodawstwu tego państwa, w którym wykonuje pracę.

Jeśli pracownik zwykle zatrudniony przez przedsiębiorstwo na terenie jednego państwa członkowskiego został skierowany do wykonywania pracy na terytorium innego państwa, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego pod warunkiem, że:

• przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy oraz

• nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Delegujący pracodawca powinien jednocześnie spełniać tzw. warunki wysłania. Przede wszystkim powinien przez pewien czas prowadzić działalność w znaczącej mierze na terenie państwa, w którym ma zarejestrowaną siedzibę. O tym, czy delegujące przedsiębiorstwo spełnia to kryterium, decydują m.in.: wielkość obrotów osiągniętych z tytułu działalności prowadzonej w kraju i za granicą w okresie poprzedzającym delegowanie, liczba pracowników wykonujących pracę w kraju oraz liczba umów, zleceń lub kontraktów realizowanych w kraju i za granicą w trakcie oddelegowania.

PRZYKŁAD

Spółka akcyjna działająca od 2 lat na polskim rynku (osiąga z tego tytułu obroty na poziomie 55%) wysyła do pracodawcy, mającego siedzibę na obszarze Niemiec, 20 pracowników zatrudnionych na stanowiskach pakowaczy, na okres 6 miesięcy. W Polsce będzie w tym czasie pracować 120 osób. Ponieważ firma spełnia warunek prowadzenia działalności w znaczącej mierze w kraju wysłania i deleguje pracowników na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, pracownicy wysłani do Niemiec mogą podlegać ubezpieczeniom w Polsce.

Jeżeli delegujący pracodawca nie spełnia warunków wysłania, to delegowani pracownicy podlegają ubezpieczeniom w tym kraju, w którym wykonują pracę.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca zarejestrował w Polsce działalność gospodarczą 1 maja 2008 r. Od 1 maja br. oddelegował do pracy na obszarze Belgii 3 zatrudnionych pracowników. W tym czasie w kraju będzie wykonywać pracę 5 osób. Z uwagi na to, że pracodawca delegujący nie prowadził działalności w okresie poprzedzającym delegowanie, wysłani pracownicy nie będą podlegać ubezpieczeniom w Polsce. Właściwe dla nich będzie ustawodawstwo belgijskie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK