| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Świadczenie urlopowe jest zwolnione z oskładkowania do wysokości odpisu podstawowego. Przepisy nie uzależniają prawidłowości zwolnienia składkowego od tego, czy świadczenie będzie wypłacone od razu w całości, czy w ratach.

PRZYKŁAD

Pracownik rozpoczyna miesięczny urlop od 31 marca br. Pracodawca wypłacił mu 25 marca 1/3 należnej kwoty świadczenia urlopowego, ponieważ chwilowo nie mógł więcej. Dzięki temu pracownik mógł wcześniej wykupić ubezpieczenie na wyjazd. Resztę pieniędzy szef przekazał podwładnemu 28 marca 2008 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż przed rozpoczęciem wykorzystywania urlopu zatrudniony mógł już dysponować pełną kwotą świadczenia. Całość świadczenia podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Cała kwota świadczenia urlopowego wypłacanego w ratach powinna zostać przekazana pracownikowi najpóźniej w przeddzień wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Oczywiście nie dotyczy to Pana przypadku, gdyż w przeddzień urlopu pracownika nie znał Pan prawidłowej wysokości świadczenia.

Świadczenie urlopowe zawsze podlega opodatkowaniu.

Podstawa prawna:

• art. 3 ust. 4-6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK