Świadczenie urlopowe jest zwolnione z oskładkowania do wysokości odpisu podstawowego. Przepisy nie uzależniają prawidłowości zwolnienia składkowego od tego, czy świadczenie będzie wypłacone od razu w całości, czy w ratach.
PRZYKŁAD
reklama
reklama
Pracownik rozpoczyna miesięczny urlop od 31 marca br. Pracodawca wypłacił mu 25 marca 1/3 należnej kwoty świadczenia urlopowego, ponieważ chwilowo nie mógł więcej. Dzięki temu pracownik mógł wcześniej wykupić ubezpieczenie na wyjazd. Resztę pieniędzy szef przekazał podwładnemu 28 marca 2008 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż przed rozpoczęciem wykorzystywania urlopu zatrudniony mógł już dysponować pełną kwotą świadczenia. Całość świadczenia podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Cała kwota świadczenia urlopowego wypłacanego w ratach powinna zostać przekazana pracownikowi najpóźniej w przeddzień wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Oczywiście nie dotyczy to Pana przypadku, gdyż w przeddzień urlopu pracownika nie znał Pan prawidłowej wysokości świadczenia.
Świadczenie urlopowe zawsze podlega opodatkowaniu.
Podstawa prawna:
• art. 3 ust. 4-6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
• obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181).
Arkadiusz Mika
specjalista w zakresie prawa pracy