| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jaki dokument potwierdza prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko

Jaki dokument potwierdza prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko

Jesteśmy dużą firmą handlową, która ma sieć sklepów na terenie Polski. Naliczaniem świadczeń chorobowych dla pracowników zajmują się oddziały regionalne. Jedna z pracownic przekazała za pośrednictwem naszego kuriera zwolnienie lekarskie w związku z chorobą 9-letniej córki. Przy otrzymaniu wynagrodzenia zauważyła, że zasiłek opiekuńczy nie został jej naliczony. Kurier pamięta, że otrzymał zwolnienie lekarskie od pracownicy, ale nie dostarczył go do naszej firmy. Prawdopodobnie kurier zgubił zwolnienie przy przenoszeniu dokumentów z samochodu do firmy. Co w tym przypadku możemy zrobić i na jakiej podstawie wypłacić zasiłek opiekuńczy?

RADA

Prawo do zasiłku opiekuńczego mogą Państwo ustalić na podstawie wypisu z zagubionego zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA sporządzonego przez lekarza, który wydał to zwolnienie. Podstawą wypłaty może być również czytelna kserokopia zaświadczenia poświadczona za zgodność z oryginałem przez lekarza, który wystawił zwolnienie.

UZASADNIENIE

Dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby oraz konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny są zwolnienia lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie lekarskie może wystawić upoważniony przez ZUS lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer. Druki ZUS ZLA są drukami ścisłego zarachowania.

Lekarz wystawia zaświadczenie lekarskie z dwiema kopiami. Oryginał zaświadczenia lekarskiego lekarz ma obowiązek przesłać do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, która prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń lekarskich, w ciągu 7 dni od dnia wystawienia zwolnienia. Pierwszą kopię zaświadczenia otrzymuje ubezpieczony, a drugą kopię lekarz przechowuje przez okres 3 lat.

W przypadku zgubienia zwolnienia lekarskiego zasiłek opiekuńczy można wypłacić na podstawie wypisu z drugiej kopii zwolnienia lekarskiego przechowywanej przez lekarza.

O taki wypis musi wystąpić Państwa pracownica, mimo że zaświadczenie lekarskie nie zaginęło z jej winy. Lekarz może wydać wypis ZUS ZLA wyłącznie na wniosek osoby, której wydał zwolnienie. Wypis może przygotować na zwykłej kartce papieru, na którą przepisuje wszystkie informacje zawarte na ZUS ZLA, potwierdzając je podpisem oraz pieczątką imienną.

Zamiast wypisu lekarz może wydać na wniosek pracownicy kserokopię posiadanej przez siebie drugiej kopii zwolnienia. Kserokopia powinna zostać poświadczona przez lekarza za zgodność z oryginałem. Taka kserokopia jest dokumentem równorzędnym z wypisem z kopii ZUS ZLA; na jej podstawie można wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Pracownik ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie pracodawcy w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W razie niedotrzymania tego terminu, zasiłek opiekuńczy jest obniżany o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Jednak w przypadku Państwa pracownicy sankcji tej nie należy stosować, ponieważ to nie z jej winy zwolnienie lekarskie zaginęło i zostanie dostarczone do Państwa po upływie 7 dni od jego wystawienia przez lekarza.

Podstawa prawna:

• art. 53-55, art. 58, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• § 1, § 2, § 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »