| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?

RADA

Pracownicy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę od 21 do 29 lutego br. Od 1 marca br. należy wypłacić jej zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia. Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę za okres po rozwiązaniu umowy (od 1 do 5 marca br.), ponieważ kontynuuje zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy w związku z chorobą w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (np. umowy o pracę) i po ustaniu tytułu ubezpieczenia (np. po rozwiązaniu umowy o pracę) nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego (np. po rozwiązaniu umowy o pracę), jeżeli chora osoba np. kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Chodzi tu o działalność zarobkową, która jest tytułem do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym, nawet jeżeli osoba ta nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica zachorowała w lutym br. po raz pierwszy w tym roku, dlatego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ale tylko za czas choroby przypadającej w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (od 21 do 29 lutego br.). Pracownica nie ma prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, tj. od 1 do 5 marca 2008 r., ponieważ po rozwiązaniu umowy o pracę kontynuuje działalność zarobkową - umowę zlecenia. Nie miałaby prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia nawet gdyby nie przystąpiła z tytułu tej umowy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Pracownica przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia od 1 marca 2008 r., dlatego należy ustalić jej prawo do zasiłku chorobowego z tytułu tego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy przysługuje zleceniobiorcom, którzy:

• przystąpili do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,

• mają wymagany okres 180 dni ubezpieczenia chorobowego,

• zachorowali w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Gdy ubezpieczony w dniu powstania niezdolności do pracy miał równolegle co najmniej dwa tytuły do ubezpieczeń, a podlegał ubezpieczeniu chorobowemu tylko z jednego tytułu, to nabywa prawo do zasiłku chorobowego tylko z jednego tytułu. Jeśli tytuł do ubezpieczenia chorobowego ustaje, ale niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie, prawo do zasiłku chorobowego przysługuje z drugiego tytułu, pod warunkiem, że osoba zostanie objęta z tego tytułu ubezpieczeniem chorobowym.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »