| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?

Tytuł obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego Państwa pracownicy ustał 29 lutego 2008 r. (w dniu rozwiązania umowy o pracę). Od 1 marca br. przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. W tej sytuacji od 1 marca br. pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, ponieważ nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia i trwa nieprzerwanie po ustaniu zatrudnienia. Osoba ta ma wymagany 180-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, należy wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegała z tytułu zatrudnienia (roczna umowa o pracę). Między okresami ubezpieczenia z umowy o pracę i zlecenia nie było żadnych przerw.

Państwa zakład ma prawo do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego powinni Państwo wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy do czasu rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy o pracę - zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 13 ust. 2, art. 61, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »