| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Jak ustalić prawo do świadczeń chorobowych w trakcie zatrudnienia, a następnie po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica była u nas zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (roczna umowa) do 29 lutego br. Równocześnie mamy z tą osobą zawartą umowę zlecenia do 30 czerwca br. Pracownica zachorowała 21 lutego br. i przyniosła zwolnienie lekarskie do 5 marca br. Pracownicę zgłosiliśmy na jej wniosek od 1 marca 2008 r. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia. Czy w tym przypadku powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe do 29 lutego, a za okres od 1 do 5 marca 2008 r. zasiłek chorobowy z umowy zlecenia (zatrudniamy 25 pracowników)? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Czy przekazać do ZUS zwolnienie lekarskie pracownicy?

Tytuł obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego Państwa pracownicy ustał 29 lutego 2008 r. (w dniu rozwiązania umowy o pracę). Od 1 marca br. przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu umowy zlecenia. W tej sytuacji od 1 marca br. pracownicy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z umowy zlecenia, ponieważ nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia i trwa nieprzerwanie po ustaniu zatrudnienia. Osoba ta ma wymagany 180-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ do okresu ubezpieczenia, od którego jest uzależnione prawo do zasiłku chorobowego, należy wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegała z tytułu zatrudnienia (roczna umowa o pracę). Między okresami ubezpieczenia z umowy o pracę i zlecenia nie było żadnych przerw.

Państwa zakład ma prawo do wypłacania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego powinni Państwo wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy do czasu rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy o pracę - zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

• art. 4, art. 13 ust. 2, art. 61, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK