| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń

Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS?

Jeżeli płatnik nie wypłacił świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, ale wykazał je w imiennych raportach miesięcznych (ZUS RSA) i rozliczył w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), to ZUS po wypłaceniu należnych ubezpieczonemu świadczeń zobowiązuje płatnika do złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących oraz do dopłaty składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę.

Przy przejęciu wypłaty przez ZUS uwzględnia się przepisy o przedawnieniu, zgodnie z którymi roszczenie o wypłatę świadczenia przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który ono przysługuje. Jeżeli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Jeżeli niewypłacenie zasiłku w całości było następstwem błędu płatnika składek, roszczenie o jego wypłatę przedawnia się po upływie 3 lat.

Podstawa prawna:

• art. 45, art. 61 ust. 1 pkt 1, art. 64 ust. 2, art. 67 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 2 ust. 3, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 48b, art. 51, art. 54 pkt 1, art. 85 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK