| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Wspólnik spółki cywilnej, który faktycznie nie wykonuje działalności, nie podlega ubezpieczeniom

Wspólnik spółki cywilnej, który faktycznie nie wykonuje działalności, nie podlega ubezpieczeniom

Wspólnicy spółki cywilnej podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli faktycznie prowadzą działalność w ramach spółki. Wykonywanie działalności przez pozostałych wspólników i/lub pracowników spółki cywilnej nie przesądza o obowiązku ubezpieczeń wspólnika, który tej działalności nie prowadzi (wyrok Sądu Najwyższego z 26 marca 2008 r., sygn. akt I UK 251/07).

ZUS wniósł skargę kasacyjną od tego wyroku. Oparł ją na zarzucie naruszenia art. 328 § 2 k.p.c. w związku z art. 391 k.p.c. w powiązaniu z niedostatecznym wskazaniem faktycznych i prawnych podstaw rozstrzygnięcia, przez co Sąd Apelacyjny nie mógł ustalić znaczenia i wpływu pobierania zasiłku chorobowego z tytułu ubezpieczenia pracowniczego na obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności. Zarzucił również błędną wykładnię prawa materialnego przez przyjęcie, że wspólnik spółki cywilnej może zgłosić zawieszenie działalności gospodarczej bez wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej.

We wniosku o przyjęcie skargi ZUS wskazał na to, czy w przypadku, gdy jeden ze wspólników spółki cywilnej nie występuje ze spółki i nie dokonuje wyrejestrowania z ewidencji działalności gospodarczej, to zostaje zachowany cel działalności spółki przez kontynuowanie działalności przez pozostałych wspólników spółki cywilnej, co oznaczałoby, że nie zmienia się sytuacja w zakresie ubezpieczeń społecznych wspólnika, który czasowo nie wykonuje działalności. Ponadto ZUS wskazał, że wspólnik zgłosił zawieszenie działalności w urzędzie skarbowym z mocą wsteczną.

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną. Stwierdził, że faktycznie niewykonywanie działalności gospodarczej z powodu niezdolności do pracy stanowi okres niepodlegania ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Stanowisko ZUS, że samo uczestnictwo w spółce cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą stanowi podstawę do ubezpieczenia społecznego wspólnika niewykonującego działalności, jest nietrafne.

Funkcjonowanie i osiąganie celu gospodarczego przez spółkę cywilną nie może bowiem przesądzać o podleganiu ubezpieczeniom przez wspólnika. Sam status wspólnika jest wystarczającą podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w odniesieniu do wspólników spółek jednoosobowych z o.o. i spółek jawnych (z uwagi na ich status w tych spółkach), ale nie w odniesieniu do wspólników spółek cywilnych.

Wspólnicy spółek cywilnych należą do grupy osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej. Działalności gospodarczej nie prowadzi spółka cywilna, lecz każdy ze wspólników spółki.

Wspólnik spółki cywilnej podlega ubezpieczeniom nie z racji uczestnictwa w spółce, lecz z uwagi na prowadzoną pozarolniczą działalność. Jeśli nie wykonuje działalności gospodarczej, nie jest przedsiębiorcą i nie ma podstawy do ubezpieczenia społecznego. Obowiązek ubezpieczenia wspólnika spółki cywilnej zależy od osobistego prowadzenia działalności. Osiąganie lub realizacja wspólnego celu gospodarczego spółki nie stanowią warunku do objęcia wspólnika ubezpieczeniami, gdyż jest to cel wynikający z wewnętrznego zobowiązania spółki, wyznaczonego Kodeksem cywilnym i umową spółki.

Faktyczny okres niewykonywania działalności gospodarczej jest podstawą do wyrejestrowania wspólnika spółki cywilnej z ubezpieczeń społecznych. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej uzasadnia domniemanie prawne i faktyczne prowadzenia działalności gospodarczej, ale mimo braku wykreślenia wpisu z ewidencji może zachodzić rzeczywista przerwa w prowadzeniu działalności. W okresach nieprowadzenia działalności nie występuje natomiast obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Zgłoszenie zawieszenia działalności dokonane z mocą wsteczną nie ma znaczenia dla sprawy. Jest to tylko oświadczenie woli, które nie ma prawnokształtującego znaczenia jako podstawa ubezpieczenia.

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK