| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zlecenie w innym kraju

Zlecenie w innym kraju

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z firmą mającą siedzibę w Niemczech. W którym państwie będę podlegać ubezpieczeniom społecznym, jeżeli prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski, a na podstawie umowy zlecenia będę wykonywać pracę przedstawiciela handlowego na terenie całej Unii Europejskiej? - pyta Czytelnik z Koszalina.

Umowa zlecenia zawarta z niemieckim podmiotem jest pracą wykonywaną na rzecz i pod kierownictwem innej osoby w zamian za wynagrodzenie. Zastosowanie miałoby więc niemieckie ustawodawstwo, gdyż tam wykonywana jest praca za wynagrodzeniem.

Jeżeli niemiecka instytucja wystawi na podstawie tego przepisu formularz E 101, osoba pytająca będzie mogła wyrejestrować siebie jako płatnika składek (na druku ZUS ZWPA) i jako ubezpieczonego (na formularzu ZUS ZWUA) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i zaprzestać opłacania w Polsce składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Gdyby jednak w Niemczech praca przedstawiciela handlowego była traktowana jako praca na własny rachunek (co może mieć miejsce), to wówczas zastosowanie miałyby przepisy państwa, w którym osoba ta mieszka. Osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega ustawodawstwu państwa, na którego terytorium zamieszkuje (jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium swojego państwa).

Jeżeli zatem Czytelnik mieszka w Polsce, to jest tutaj ubezpieczony i formularz unijny E 101 wystawi polska instytucja, tj. właściwy ze względu na adres zamieszkania oddział ZUS. Na podstawie tego formularza osoba ta zostanie zwolniona z opłacania składek w Niemczech.

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK