| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Od 1 lipca 2008 r. nastąpiły zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych, które aktualizują dotychczasowe kody ubezpieczeniowe, jak też wprowadzają kilka nowych.

• 11 53 - dodano obok żołnierza także funkcjonariusza, za którego istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku ze zwolnieniem ze służby także wtedy, gdy związane jest to z utratą prawa do emerytury lub renty,

• 20 20 - dodano obok prokuratora ławnika sądowego oraz aplikanta krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury w związku ze zmianą wprowadzoną ustawą z 29 marca 2007 r. (DzU nr 64, poz. 433).

Zmieniono także opisy kodów ubezpieczeniowych przerwy w opłacaniu składek, tj. 121 i 122. Wynika to stąd, że od 1 stycznia 2004 r. uchylono rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (DzU nr 60, poz. 277). Z opisu tych kodów wykreślono urlop wychowawczy udzielony na podstawie § 1 i odpowiednio § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 1996 r.

Wykreślenie kodów

Ponadto od 1 lipca 2008 r. wykreślono następujące kody: 155, 211, 333, 334, 337 i 338.

Ważne!

Jeżeli płatnicy składają dokumenty dotyczące okresu do dnia wejścia w życie powołanego we wstępie rozporządzenia, czyli do końca czerwca 2008 r., to przy wypełnianiu formularzy ubezpieczeniowych posługują się dotychczasowymi kodami (obowiązującymi do 30 czerwca 2008 r.).

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK