| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Organ państwowy lub administracyjny zobowiązany jest wydać interpretację bezzwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zmiana wprowadzona w ustawie systemowej jest bardzo istotna dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Nastąpiła ona na skutek wnoszonych przez przedsiębiorców postulatów, a dotyczy możliwości zawieszania działalności gospodarczej. Do tej pory mówiło się (i tak było faktycznie), że pojęcie „zawieszenie działalności gospodarczej” nie występuje w przepisach ubezpieczeniowych. Od 20 września 2008 r. zostanie to uregulowane. Nowelizacja przewiduje bowiem możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. W okresie zawieszenia działalności osoby te nie będą zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej będą dobrowolne. Dobrowolność ta nie odnosi się natomiast do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Przykład

Jan Kowalski zawiesza działalność gospodarczą w zakresie handlu od 1 do 30 listopada 2008 r. Za ten miesiąc nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak na własny wniosek przystępuje do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nie może natomiast za ten miesiąc opłacić składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

Ważne!

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia wznowienia jej wykonywania.

Za okres zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA). Wznowienie wykonywania działalności nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń.

Nowelizacja wprowadziła również zmianę przepisu art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej. Nowy przepis zakłada, że ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy przewiduje możliwość przystąpienia tych osób do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na ogólnych zasadach.

Ważne!

Postępowania prowadzone przez ZUS w sprawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy toczą się w związku ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę czasowego zaprzestania wyko- nywania tej działalności, ulegają umorzeniu.

Nie odnosi się to do sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłosił czasowe zaprzestanie wykonywania działalności, podczas gdy faktycznie ją wykonywał.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK