| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Kiedy wykonawca pracy nakładczej podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu

Jeżeli faktycznie praca na podstawie umowy o pracę nakładczą jest wykonywana tylko w szczątkowym zakresie, taka umowa może zostać uznana za niezgodną z zasadami uczciwego obrotu i przez to nieważną. Taka umowa nie rodzi też skutków w zakresie ubezpieczeń społecznych (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2008 r., III UK 75/07).

Sądy I i II instancji oddaliły kolejno odwołanie i apelację. Sąd I instancji uznał umowę za zawartą w celu obejścia prawa i przez to nieważną z mocy prawa. Choć praca była wykonywana (co udowodniono w procesie), to jednak sąd stwierdził, że nie to było celem umowy. Sąd apelacyjny, choć zgodził się z sentencją wyroku, uznał, że nie obejście prawa (a więc nie naruszenie art. 58 k.c.) było decydujące do uznania umowy o pracę nakładczą za nieważną, ale fakt, że Edyta M. nie wykonała nawet 10% normy pracy wskazanej w umowie. To świadczy zaś o tym, że umowę zawarto wyłącznie w celu uniknięcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej, czyli w celu sprzecznym z zasadami uczciwego obrotu (z zasadami współżycia społecznego - art. 5 k.c.). Skargę kasacyjną złożyła również powódka.

Sąd Najwyższy skargę tę jednak oddalił. Uzasadniając orzeczenie wskazał, że do umowy o pracę nakładczą stosuje się wprost przepisy Kodeksu cywilnego. Można więc jej ważność rozpatrywać w kontekście zasad współżycia społecznego. Tylko niektóre uprawnienia pracownicze przysługują wykonawcom na podstawie przepisów szczególnych. Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. rozszerza tylko gwarancje prawa pracy na tę grupę osób. Ale nie jest to umowa o pracę.

Strony, działając w porozumieniu wykonywały w miesiącu niespełna 10% umownej normy, co wyraźnie świadczy o jej pozorności. Strony nie były zainteresowane pełnym wykonaniem norm umownych. Skarżąca nie ponosiła żadnych dodatkowych kosztów (np. urlopu wypoczynkowego).

Umowa została więc zawarta dla pozoru, dlatego jest nieważna i nie może rodzić skutków ubezpieczeniowych. Zarazem, w ocenie Sądu Najwyższego, zostały naruszone wszelkie zasady współżycia społecznego. Nie można uznać, że wykonawca podlega ubezpieczeniom społecznym za 5 zł miesięcznie.

Umowa o pracę nakładczą powinna być wykonywana w takim zakresie, aby wykonawca mógł otrzymać wynagrodzenie w kwocie co najmniej 50% płacy minimalnej. Tyle pracy nakładca powinien zapewnić wykonawcy. Jeżeli strony nie zamierzały nawet w takim zakresie realizować umowy o pracę nakładczą, to taka umowa nie stanowi podstawy do zmiany tytułu ubezpieczeń społecznych - stwierdził Sąd Najwyższy. W takim przypadku wykonawca prowadzący jednocześnie działalność pozarolniczą powinien być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem z tytułu tej działalności.

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »