| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny. E-zwolnienia mają usprawnić pracę ZUS i przyspieszyć pracę lekarzy. Papierowe zwolnienia nadal będą funkcjonować – lekarz wystawi zwolnienie papierowe, gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego składek płatnika lub na żądanie chorego.

Co powinny zawierać e-zwolnienia?

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw dostarcza informacji na temat e-zwolnień. Proponowane zmiany mają poprawić efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich i skrócić czas ich wystawiania przez lekarzy. E-zwolnienie musi zawierać:

  • identyfikator i datę wystawienia zaświadczenia lekarskiego, dane ubezpieczonego – imię, nazwisko, PESEL (jeśli nie nadano PESEL w zwolnieniu należy umieścić serię i numer paszportu) oraz adres pobytu w czasie trwania niezdolności wykonywania pracy.
  • imię nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu wystawiającego oraz adres udzielania świadczeń zdrowotnych
  • czas, w jakim pacjent nie może wykonywać pracy lub informacje o pobycie w szpitalu
  • informacje na temat prawa do zasiłku chorobowego lub jego wysokość (posługując się odpowiednimi kodami)
  • wskazanie lekarskie – chory może chodzić lub chory powinien leżeć
  • okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny, datę urodzenia i stopień pokrewieństwa tego członka
  • numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych
  • oznaczenie instytucji, w której ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Lekarze pod kontrolą

Zwolnienie elektroniczne może wystawiać lekarz, dentysta, felczer lub starczy felczer. Do wystawiania e-zwolnień potrzebny jest kwalifikowany certyfikat zaufanego profilu ePUAP lub inne rozwiązanie technologiczne umożliwiające identyfikację lekarza. W założeniu wystawienie e-zwolnienia ma usprawnić pracę lekarzy, jednak czas poświęcony na formalną część wizyty, może się wydłużyć szczególnie, gdy chory poprosi o zwolnienie w formie papierowej. W razie, gdy lekarz nie może wystawić zwolnienia elektronicznego, np. z przyczyn przerwy w dostępie do internetu, wówczas w ciągu 3 dni musi wystawić takie zwolnienie i przesłać je na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Nowy system sprawi, że ZUS będzie miał dostęp do statystyk. Widoczne będzie, który z lekarzy, na jak długo i jak często wystawia zwolnienia. Każdy pacjent otrzyma profil informacyjny, na którym będą widoczne dane osobowe, zapłacone składki i informacje o wcześniejszych zwolnieniach.

Forum Kadry

Wygoda pacjentów

Wszystkie dane pacjenta pobierane będą z systemu, formalności zostaną więc ograniczone, a pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy, ponieważ zostanie przesłane automatycznie. Obecnie ZUS otrzymuje zwolnienie po kilku dniach, a jeśli wystawione zostało np. na 3 dni, nie ma możliwości, by skontrolować słuszność jego wystawienia. Dzięki e-zwolnieniom możliwa będzie kontrola krótkich zwolnień lekarskich, a takich właśnie jest najwięcej.

Zadowoleni pracodawcy

Pracodawcy liczą na oszczędności – kiedy pracownik jest na zwolnieniu, pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie. Wprowadzenie zwolnień elektronicznych  pozwoli sprawować większą kontrolę nad lekarzami, przez co ograniczy się ryzyko bezpodstawnych zwolnień. Pracownicy nie będą oszukiwać lekarzy i pracodawców, ponieważ ryzyko kontroli przez ZUS znacznie wzrośnie.

Zasady przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK