REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

oprac. Rafał Krzemiński
Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych. /Fot. Fotolia
Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Co to są umowy cywilnoprawne?

Umowa cywilnoprawna to porozumienie stron regulowane przez prawo cywilne. O ile w stosunkach pracy strony mają dość ograniczone pole do kształtowania wzajemnych praw i obowiązków, to w przypadku umów cywilnoprawnych zakres ten jest bardzo szeroki. Reguluje to przede wszystkim zasada swobody umów. W myśl w art. 3531 Kodeksu cywilnego, strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Autopromocja

Które umowy podlegają ubezpieczeniu społecznemu?

Według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczeniu usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne – aby do niego przystąpić, zainteresowany musi złożyć odpowiedni wniosek.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Zgłoszenie do ubezpieczeń

Wszystkie osoby podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu emerytalnemu i rentowemu muszą być zgłoszone do ubezpieczenia. Obowiązek zgłoszenia obciąża zleceniodawcę i to on jest płatnikiem składek, czyli opłaca składki. Na zgłoszenie do ubezpieczeń obowiązkowych dający zlecenie ma 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń - od momentu rozpoczęcia wykonywania umowy.

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego może nastąpić w dowolnym terminie. Jeżeli osoba wykonująca umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu jednocześnie wstąpi do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego jak i do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, objęcie ochroną z ubezpieczenia zdrowotnego nastąpi od daty wskazanej w zgłoszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba wykonuje umowę zlecenie od 15 marca 2009 r. Z tytułu tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne. Zleceniodawca dokonał zgłoszenia tej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń od 15 marca 2009 r., na formularzu ZUS ZUA. Osoba ta nie złożyła wniosku o objęcie jej ubezpieczeniem chorobowym. Wniosek taki został przez nią złożony 15 maja 2009 r., ze wskazaną datą objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym również od 15 maja 2009 r.
W tej sytuacji zleceniodawca, na formularzu ZUS ZWUA, powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z dotychczasowych ubezpieczeń od 15 maja 2009 r., a następnie, na formularzu ZUS ZUA, zgłosić go do wszystkich ubezpieczeń (obowiązkowych: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz dobrowolnego chorobowego) również od 15 maja 2009 r.

Zgłoszenia dokonuje się na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń rozpoczynającym się od cyfr:

  • 04 11 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług,
  • 04 17 XX – osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług, z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Powstanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń umowy cywilnoprawnej zależy od istnienia innych tytułów do ubezpieczenia. Jeżeli umowa zlecenia, umowa agencyjna lub o świadczenie usług jest jedyną podstawą opłacania składek, wówczas jej zgłoszenie jest obligatoryjne. Natomiast gdy osoba posiada inny tytułu do ubezpieczenia (umowa o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej), oskładkowanie umowy cywilnoprawnej jest dobrowolne.

Gdy zainteresowany wyraża chęć wstąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, następuje to na druku ZUS ZUA, zaś do ubezpieczeń zdrowotnych - na druku ZUS ZZA.

Osoba zawarła w 2010 roku umowę zlecenie ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością na okres 5 dni. Jest to dla niej jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Zleceniodawca, jako płatnik składek, jest zobowiązany zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczony złoży wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem, na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń 04 XX XX. Po zakończeniu wykonywania umowy zlecenia płatnik składek dokonuje wyrejestrowania zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZWUA.

Wniosek zgłaszający do ubezpieczenia musi zawierać następujące dane:

  • numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
  • nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo, płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, adres zameldowania, adres zamieszkania i adres do korespondencji

Zgłoszenia dokonuje się w wybranej formie:

  • dokument pisemny według ustalonego wzoru,
  • dokumentu elektronicznego,
  • wydruku z oprogramowania ZUS

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń

Jeżeli tytuł do ubezpieczenia wygasł, objętą nim osobę należy wyrejestrować. Wyrejestrowania dokonuje płatnik w terminie 7 dni od ustania obowiązku ubezpieczenia. Po zakończeniu umowy cywilnoprawnej zleceniodawca dokonuje wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA.

Wyrejestrowania należy dokonać także w przypadku zmiany danych wykazanych w zgłoszeniu dotyczących tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczenia i terminów ich powstania. Aby prawidłowo zmienić dane w ZUS, należy dokonać wyrejestrowania i ponownie zarejestrować z uwzględnieniem aktualnych danych.

Zmiany należy dokonać w terminie 7 dni od ich zaistnienia, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Osoba wykonywała umowę zlecenie w okresie od 1 lutego do 15 kwietnia 2009 r. Zleceniodawca dokonał zgłoszenia tej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) – na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń 04 XX XX – od 1 lutego 2009 r. Po zakończeniu wykonywania umowy-zlecenia płatnik składek dokonał wyrejestrowania zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZWUA, z datą 16 kwietnia 2009 r.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    REKLAMA

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    REKLAMA

    Wybierasz się do urzędu, ZUS-u , czy na pocztę w Wielki Piątek? Lepiej sprawdź, które placówki są czynne

    Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy, ale nie wszystkie urzędy będą otwarte. Niektóre urzędy marszałkowskie i gminne będą zamknięte, a inne skrócą godziny pracy do 13:00.

    Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

    Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

    REKLAMA