REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

oprac. Rafał Krzemiński
Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne /Fot. Fotolia
Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jako umowa cywilnoprawna podlega systematyce Kodeksu cywilnego. Jej istotę reguluje artykuł 627, który określa, że przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Dzieło musi być określone w umowie - wykonawca musi wiedzieć, jakiego dzieła oczekuje od niego zamawiający.

Autopromocja

Istotnym aspektem umowy o dzieło jest wymóg osiągnięcia z góry ustalonego efektu, uzyskania konkretnego rezultatu. Odróżnia to umowę o dzieło od umowy o pracę czy umowy zlecenia, w których odpowiednio pracownik i zleceniobiorca mają obowiązek zachowania należytej staranności, ale nie są rozliczani z efektów swoich działań.

Częstą praktyką na rynku pracy jest zatrudnianie pracowników na umowę o dzieło w miejsce umowy o pracę. Zazwyczaj celem takiego postępowania jest unikanie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i łatwość rozwiązania umowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter


Umowa o dzieło nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba, która wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym, nie trzeba od niej odprowadzać składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych. Samoistna umowa o dzieło nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń.

Umowa o dzieło z pracodawcą

Zobacz też: Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?


Inaczej kształtuje się stan prawny w warunkach, gdy umowa o dzieło zawierana jest między pracodawcą a pracownikiem, lub gdy pracownik zawiera umowę z innym podmiotem, ale wykonuje dzieło na rzecz pracodawcy. Gdy między stronami umowy o dzieło istnieje już stosunek pracy, wówczas ta umowa traktowana jest jak umowa o pracę i w związku z tym podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Obowiązkowo należy opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe zarówno z umowy o pracę, jak i umowy o dzieło. Oba tytułu do składek są obligatoryjne.

PRZYKŁAD
Pracownik zawarł umowę o dzieło, na okres od 1 do 30 kwietnia 2009 r., z własnym pracodawcą. Osoba ta pozostaje w stosunku pracy od 1 stycznia 2009 r.
Zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy o dzieło wymieniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Pracodawca, jako płatnik składek, zobowiązany był zgłosić ją od 1 stycznia 2009 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i chorobowego z tytułu zawartej umowy o pracę. Nie powinien natomiast zgłaszać tej osoby do ubezpieczeń z tytułu umowy o dzieło. Powinien jedynie dodać przychód uzyskany z umowy o dzieło do przychodu z umowy o pracę i otrzymaną sumę wykazać w imiennym raporcie miesięcznym, składanym za kwiecień 2009 r. Raport należało oznaczyć kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika (01 XX XX).

Osoba, która zawarła z własnym pracodawcą umowę o dzieło jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, jest objęta składkami ze stosunku pracy i stosunku cywilnoprawnego. Natomiast obowiązek ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej zależy od wysokości podstawy wymiaru składki opłacanych z obu umów. Jeżeli podstawa jest niższa niż wynagrodzenie minimalne za pracę, to składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej także są obowiązkowe. Gdy zaś łączna podstawa składki odprowadza z tytułów umowy o pracę i umowy zlecenia jest równa lub wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, to ubezpieczenie emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej jest dobrowolne.

W sytuacji, gdy pracownikiem podejmującym dodatkową umowę o dzieło z własnym pracodawcą jest emeryt lub rencista, składki na ubezpieczenia także są obowiązkowe. Pomimo, że osoba taka nabyła już uprawnienie do emerytury lub renty, jest zobligowana do odprowadzania składek zarówno z umowy o prace, jak i z umowy o dzieło.

PRZYKŁAD
W okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2009 r. emeryt wykonuje umowę o dzieło, zawartą z własnym pracodawcą.
Z tytułu wykonywania tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkowe dla tej osoby są również ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę.


Jeżeli zaś pracodawca zawiera umowę o dzieło z pracownikiem, który przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, to w drodze wyjątku nie podlegają oni ubezpieczeniom z tytułu umowy o dzieło. Przebywanie na urlopie powoduje fikcję prawną, że osoby takie tracą status ,,własnego pracownika’’ dla pracodawcy i dzięki temu nie są objęci składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu umowy o dzieło.

PRZYKŁAD
Osoba przebywa na urlopie wychowawczym i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 15 maja do 30 września 2009 r., z pracodawcą, który udzielił jej urlopu wychowawczego, zawarła umowę o dzieło. W okresie wykonywania umowy o dzieło osoba ta w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu urlopu wychowawczego. Z tytułu umowy o dzieło natomiast nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a tym samym nie powinny być z tego tytułu opłacane żadne składki.

Zadaj pytanie na naszym forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA