| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Umowa zlecenie w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego - ubezpieczenie społeczne

Kobiety w trakcie urlopu macierzyńskiego albo urlopu wychowawczego mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Czy od umów zawieranych z takimi pracownicami trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

W sytuacji, gdy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym zawrze umowę zlecenia, podlega ubezpieczeniu z tej umowy zamiast z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Budżet państwa przestaje opłacać składki, a zainteresowany jest objęty ochroną ubezpieczeniową z tytułu umowy zlecenia. Nie ma znaczenia fakt, czy umowa była zawarta z własnym pracodawcą, czy z innym podmiotem.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 28 września 2009 r. i podlegająca z tego
tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, poinformowała płatnika składek, iż od 1 do 30 listopada 2009 r. podjęła wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia zawartej z innym podmiotem niż własny pracodawca.
Wykonywanie umowy-zlecenia stanowi inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Tym samym osoba ta – w okresie od 1 do 30 listopada 2009 r. – podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia, a nie podlegała tym ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Zleceniodawca, jako płatnik składek, był zobowiązany zgłosić tę osobę do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczona złożyła wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »