| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Pracownik pozostający w stosunku pracy może jednocześnie podjąć się dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne podlegają ubezpieczeniu społecznemu, zatem powstaje sytuacje zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

Umowa zlecenia z podmiotem trzecim - praca na rzecz innego podmiotu niż pracodawca

Gdy osoba pozostająca w stosunku pracy zawiera umowę zlecenie z innym podmiotem niż pracodawca i nie wykonuje zlecenia na jego rzecz, nie podlega dodatkowemu obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu wykonywania umowy zlecenie są dla niej dobrowolne, jeżeli podstawa wymiaru składki ze stosunku pracy (w przeliczeniu na okres miesiąca) wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli podstawa wymiaru składki jest niższa niż minimalne wynagrodzenie, zleceniobiorca podlega również obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu umowy zlecenia. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. od 1 stycznia 2014 roku wynosi 1680 zł. Dla osób podejmujących pracę po raz pierwszy w 2014 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1344 zł.

Od 1 do 31 stycznia 2009 r. osoba wykonywała pracę na podstawie umowy-zlecenia zawartej ze spółką akcyjną. Jednocześnie pozostaje ona w stosunku pracy z firmą transportową. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozostawania w stosunku pracy wyniosła w styczniu 2009 r. 2000 zł. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o  pracę. Pracodawca (firma transportowa) miał obowiązek zgłosić tę osobę do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego. Z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia osoba ta podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie, na swój wniosek.

Więcej informacji na Forum

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK