| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Umowa o pracę i umowa zlecenia - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Pracownik pozostający w stosunku pracy może jednocześnie podjąć się dodatkowego zajęcia na podstawie umowy zlecenia. Zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne podlegają ubezpieczeniu społecznemu, zatem powstaje sytuacje zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Kiedy ubezpieczenie jest obowiązkowe, a kiedy dobrowolne?

W przypadku podjęcia się zlecenia u innego podmiotu niż pracodawca opłacanie składek ubezpieczeniowych nie jest konieczne.

Sytuacja oskładkowania przedstawia się odmiennie w przypadku przebywania pracownika na urlopie macierzyńskim, wychowawczym bądź bezpłatnym. Zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia własnego pracownika będącego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy bezpłatnym powoduje bowiem konieczność zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

Składki na ubezpieczenie społeczne niani

Osoba wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, zawartej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, w okresie od 1 do 31 sierpnia 2009 r. Jednocześnie pozostaje z tą spółką w stosunku pracy od 1 lipca 2008 r. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy-zlecenia. Pracodawca, jako płatnik składek, zobowiązany był zgłosić tę osobę od 1 lipca 2008 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego, z tytułu zawartej umowy o pracę. Nie zgłasza natomiast tej osoby do ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia.
Powinien jedynie dodać przychód uzyskany z umowy-zlecenia do przychodu z umowy o pracę i wykazać tę sumę w imiennym raporcie miesięcznym składanym za sierpień 2009 r. Raport powinien oznaczyć kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika (01 XX XX).

Umowa zlecenia z podmiotem trzecim - praca wykonywana na rzecz pracodawcy

Podobnie unormowana jest sytuacja, w której pracownik zawiera umowę zlecenia z innym podmiotem, ale pracę wykonuje na rzecz swojego stałego pracodawcy. Również wówczas pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne za pracownika, pomimo nawiązania umowy z podmiotem trzecim. Sam podmiot zawierający umowę – zleceniodawca – nie zgłasza zleceniobiorcy do ubezpieczyciela. Wynika to z faktu, że praca jest świadczona na rzecz pracodawcy, dlatego to on jest płatnikiem składek. Analogicznie jak w przypadku zawarcia umowy zlecenia bezpośrednio z pracownikiem pracodawca nie zgłasza pracownika do ubezpieczenia z odrębnej umowy zlecenia, a opłaca składkę łącznie z przychodem ze stosunku pracy w imiennym miesięcznym raporcie. Taką interpretację potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 2 września 2009 r. (sygn. akt II UZP 6/09).

Dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe

Od 1 do 31 marca 2010 r. osoba wykonywała pracę na podstawie umowy-zlecenia zawartej ze spółką jawną. Jednocześnie, od 1 lipca 2008 r., osoba ta jest pracownikiem spółki akcyjnej. W ramach zawartej ze spółką jawną umowy-zlecenia wykonywała pracę na rzecz swojego pracodawcy – spółki akcyjnej. Osoba ta od 1 lipca 2008 r. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Pracodawca (spółka akcyjna) zobowiązany był dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych swojego pracownika od 1 lipca 2008 r., na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika (01 XX XX). Przychód z tej umowy pracodawca-spółka akcyjna powinna wykazać wraz z przychodem ze stosunku pracy, w imiennym raporcie miesięcznym składanym za pracownika z kodem tytułu ubezpieczeń 01 XX XX, za miesiąc jego uzyskania lub postawienia do dyspozycji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK