| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z konkretnymi konsekwencjami prawnymi. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym ulegają zmianie, gdy funkcjonowanie spółki wspomagane jest działalnością osoby bliskiej. 

Współpraca przy prowadzeniu działalności

W dalszej kolejności konieczne jest przeanalizowanie drugiej z przesłanek tj. zagadnienie współpracy przy prowadzeniu działalności. Tutaj także odnieść się można tylko do orzecznictwa sądowego lub poglądów doktryny prawniczej – wszystko z braku definicji legalnej. I tak np. w wyroku z dnia 20 maja 2008 roku, sygn. akt II UK 286/07 SN stwierdził, że „Za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu.” W kolejnym orzeczeniu, z dnia 6 stycznia 2009 roku w sprawie o sygnaturze akt. II UK 134/08, Sąd Najwyższy stwierdził, iż „cechami konstytutywnymi pojęcia „współpraca przy działalności gospodarczej”, o której mowa w art. 8 ust. 11 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz.1585 ze zm.) są występujące łącznie: a) istotny ciężar gatunkowy działań współpracownika, które nie mogą mieć charakteru wtórnego, b) bezpośredni związek z przedmiotem działalności gospodarczej, c) stabilność i zorganizowanie oraz d) znaczący czas i częstotliwość podejmowanych robót.”

Przeczytaj również: Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 roku

Podsumowując ten wątek, wskazać należy, że ustalenie statusu „osoby współpracującej” może być bardzo trudne i skomplikowane. Wiele zależy od oceny konkretnego stanu faktycznego, zaś brak jednoznacznych wyznaczników prawnych daje ZUS szeroki margines ocenny. Dla zmniejszenia poziomu ryzyka rozważać by należało w takich stanach faktycznych wystąpienie o wydanie przez ZUS o wydanie interpretacji przepisów prawa (analogicznie jak występuje się powszechnie o interpretację do organów podatkowych).

Dla przykładu, Prezes ZUS w decyzji nr 815/2013 z dnia 28 czerwca 2013 roku wskazał, iż: „O statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, ścisła więź rodzinna z osobą prowadzącą działalność gospodarczą oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Ustalając, czy członek rodziny może być uznany za osobę współpracującą nie należy brać pod uwagę ani okresu, przez który współdziała on przy wykonywaniu działalności, ani wymiaru czasu jego pracy (w przypadku zawarcia z członkiem rodziny umowy o pracę), ani jego wieku. Zatem aby osoba mogła być uznana za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, decyduje sam fakt współpracy przy prowadzeniu działalności, nie ma przy tym znaczenia, ile osoba bliska poświęca czasu na pracę w firmie, ani jakie prace wykonuje.” Stwierdzenie, iż w danej sytuacji mamy do czynienia z „faktem współpracy”, pociąga za sobą obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to tym bardziej ważne, jeśli bliska osoba pomaga przy prowadzeniu działalności nieodpłatnie, bowiem wówczas powstaje sytuacja, w której mimo braku wypłacanego wynagrodzenia, na przedsiębiorcy i tak ciąży obowiązek ich odprowadzenia. Osoby współpracujące nie mają prawa do preferencyjnych składek, nawet jeśli sam przedsiębiorca z nich korzysta. Co więcej, wynagrodzenia wypłacanego małżonkowi lub małoletnim dzieciom, przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wyklucza to art. 23 ust. 1 pkt 10) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na marginesie w naszym przekonaniu, o ile uzasadnione w jakimś zakresie może być podleganie składkom ubezpieczeniowym przez osobę współpracującą z przedsiębiorcą prowadzącym samodzielnie pozarolniczą działalność gospodarczą, to stosowanie tej zasady w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wydaje się być już pewną przesadą. W tym ostatnim przypadku mamy bowiem do czynienia już z całkowicie odrębnym od swojego wspólnika podmiotem. Nadto posiadanie statusu jedynego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie musi się wiązać z aktywnym udziałem w funkcjonowaniu tego podmiotu. Mimo to ZUS odwołując się li tylko do regulacji zrównującej wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, przyjmuje że i w tym przypadku może być mowa o osobie współpracującej oraz o jej ewentualnym oskładkowaniu.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 18.06.2014

Autorzy:

aplikant radcowski, Kancelaria GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p radca prawny, doradca podatkowy, partner Kancelaria GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jednoosobowa spółka z ograniczona odpowiedzialnośćią, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym / fot. Fotolia
Jednoosobowa spółka z ograniczona odpowiedzialnośćią, osoba współpracująca a podleganie ubezpieczeniom społecznym / fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK