| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Przykład:

Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2013 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie za listopad otrzymał w listopadzie i w tym miesiącu zostały naliczone składki na ubezpieczenia od kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1600 zł. W grudniu zostało mu wypłacone wynagrodzenie w wyższej kwocie, tj. 1720 zł.

Prawidłowo wypełniona informacja roczna:

Zobacz koniecznie: Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Najczęściej popełniane błędy

Płatnicy składek często popełniają błędy przy wypełnianiu informacji rocznej. Najczęściej są to puste pola, które powinny być wypełnione, m.in. suma składek, kod tytułu ubezpieczenia czy kod NFZ. Często też płatnik błędnie wykazuje składki na formularzu ze względu na rodzaj finansowania, błędnie też są wykazywane podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Najczęściej popełniane błędy przedstawiono w przykładach.

Zobacz również: Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 08.07.2014

Autor:

radca prawny, specjalista i praktyk, od 10 lat zajmuje się prawem ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń i składek oraz zasiłków

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Rozczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy. /Fot. Fotolia
Rozczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK