| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy

Pracownik poza wykonywaniem obowiązków wynikających ze stosunku pracy, może świadczyć dla swojego pracodawcy również usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z podmiotem trzecim. Jednak obowiązek odprowadzania składek ZUS spoczywa wtedy na pracodawcy.

Pracownik, czyli kto?

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku (tekst jednolity Dz. U. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), pracodawca jest płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne w stosunku do pracowników (art. 4 pkt 2a). Pracownikiem w rozumieniu tej ustawy jest osoba pozostająca w stosunku pracy, a także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług (do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym jednocześnie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 1 i 2a ww. ustawy). 

Jak widać, ustawa ta posługuje się własnymi pojęciami i na potrzeby obowiązku w zakresie odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne rozszerza definicje pracodawcy i pracownika zawarte w kodeksie pracy (art. 2 i 3 k.p.). Rozciąga go również na dwa inne przypadki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której osoba fizyczna pozostaje z pracodawcą w kilku stosunkach prawnych jednocześnie – stosunku pracy oraz dodatkowo tzw. stosunku cywilnoprawnym (nawiązanym np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło). Drugi przypadek natomiast ma miejsce wtedy, gdy osobę fizyczną łączy z pracodawcą tylko jedna umowa (umowa o pracę), ale jednocześnie w ramach umowy z innym (trzecim) podmiotem świadczy ona na rzecz tego pracodawcy pracę (np. wykonuje usługi w ramach umowy zlecenia). Swego rodzaju łącznikiem pomiędzy taką osobą a jej pracodawcą, który pozwala uznać go za pracodawcę w powyższym rozumieniu i płatnika składek zarazem jest wówczas efekt (rezultat) pracy tej osoby, który da się przypisać właśnie pracodawcy. 

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Jak rozstrzygnąć, że dana osoba świadczy pracę faktycznie na rzecz swojego pracodawcy?

Ustalenie takiej relacji (rozstrzygnięcie, czy zleceniobiorca (lub inna osoba) wykonuje faktycznie pracę na rzecz pracodawcy, z którymi pozostaje w stosunku pracy) wymaga zbadania i oceny okoliczności każdego przypadku. Stanowisko takie potwierdza również orzecznictwo (m. in. postanowienie SN z dn. 11.12.2012 r., I UK 473/12, wyroki SN dn. 14.01.2010 r., I UK 252/09, z dn. 22.02.2010 r., I UK 259/09 i z dn. 18.10.2011 r., III UK 22/11, z dn. 11.05.2012 r., I UK 5/12). Dotyczy ono różnych stanów faktycznych. Jako przykład można przywołać kazus lekarza zatrudnionego w ramach umowy o pracę ze szpitalem i jednocześnie współpracującego w ramach umowy zlecenia z innym podmiotem - dawnym NZOZem (aktualnie podmiotem leczniczym) oraz pośrednika nazywanego podwykonawcą, wykonującego na rzecz swego pracodawcy dzieło na podstawie umowy o dzieło.

Konsekwencje

Skutkiem uznania osoby wskazanej w przywołanym art. 8 ust. 2a za pracownika, jest objęcie jej obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, chorobowymi i wypadkowymi oraz zgłoszenie do ww. ubezpieczeń. Zgodnie z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy obowiązek ten obciąża płatnika składek. Pracodawca (płatnik) wykazuje wówczas łączny przychód pracownika. W myśl art. 18 ust. 1a ww. ustawy oraz zasady wyrażonej w przywołanych orzeczeniach, przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej uwzględnia się w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy, a pracodawca, ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu stosunku pracy, powinien zsumować wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i od takiej łącznej kwoty odprowadzić składki.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

reklama

Aktualizacja: 18.06.2014

Autor:

- radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy / Fot. Fotolia
Składki ZUS w razie świadczenia usług przez pracownika na rzecz pracodawcy na podstawie innej umowy / Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »