| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy ZUS poświadczy formularz E-101 w razie rozszerzenia biznesu na inne państwo członkowskie

Czy ZUS poświadczy formularz E-101 w razie rozszerzenia biznesu na inne państwo członkowskie

Mieszkam w Zgorzelcu i prowadzę tu sklep z urządzeniami grzewczymi i częściami do nich, a także serwis urządzeń grzewczych. Zatrudniam kilku pracowników. Wiele urządzeń zainstalowałem w Niemczech. Mieszkające tam osoby zgłaszają się do mnie z pytaniem o usługi serwisu. Chciałbym rozszerzyć działalność, zatrudnić dodatkowego pracownika i serwisować urządzenia zainstalowane w Niemczech. Planuję, że początkowo będę przebywał na terenie Niemiec przez około 3 tygodnie w miesiącu. Będę zatem potrzebował formularzy E-101 dla siebie i pracownika. Formularze te są jednak podobno wydawane na 12 miesięcy, a potem można się o nie starać dopiero po upływie 2-miesięcznej przerwy. Czy to prawda? Czy można ubiegać się o poświadczenie tego formularza na dłuższy okres?

RADA

W Pana przypadku nie ma ograniczeń czasu, na jaki ZUS może poświadczyć formularz E-101 potwierdzający fakt podlegania ubezpieczeniom w Polsce. Sytuacja pracownika będzie natomiast zależeć od tego, w jakim wymiarze czasu zostanie zatrudniony w każdym z państw i w którym państwie ma miejsce zamieszkania.

UZASADNIENIE

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom tylko w tym państwie, w którym prowadzi tę działalność. Analogicznie jest uregulowana kwestia podlegania zabezpieczeniu społecznemu pracowników - decydujące znaczenie ma miejsce wykonywania pracy przez pracownika najemnego.

Jeśli osoba prowadząca własny biznes lub pracownik zaczynający wykonywać pracę wykonuje ją w kilku państwach członkowskich, podlega przepisom z zakresu zabezpieczenia społecznego w tym państwie, w którym pracuje i jednocześnie ma miejsce zamieszkania.

Ograniczenie ważności formularzy E-101 przez 12 miesięcy, po upływie których można się ubiegać o poświadczenie kolejnego formularza E-101 nie wcześniej niż po 2-miesięcznej przerwie, obowiązuje w przypadku:

• oddelegowania pracownika,

• tzw. przeniesienia działalności w przypadku wykonujących działalność gospodarczą (z przeniesieniem działalności gospodarczej mamy do czynienia, gdy działalność przestaje być prowadzona w jednym państwie, a zaczyna być prowadzona w innym państwie członkowskim).

Natomiast w przypadku osoby, która prowadzi działalność na własny rachunek w dwóch państwach członkowskich, nie został ograniczony okres, na jaki ZUS poświadcza formularz E-101. Ze względów organizacyjnych ZUS może jej poświadczyć formularz E-101 na 12 miesięcy, jednak do poświadczenia kolejnego formularza po tym okresie nie wymaga się 2-miesięcznej przerwy.

Bez względu na to, jak długo będzie Pan przebywał na terenie Niemiec, ZUS poświadczy Panu formularz E-101, ponieważ w Polsce cały czas równolegle prowadzi Pan działalność na własny rachunek (sklep, serwis), która nie musi być wykonywana osobiście.

W praktyce zdarza się, że osoby prowadzące działalność źle przedstawią swoją sytuację w ZUS, który uznaje je za osoby przenoszące działalność gospodarczą do innego państwa członkowskiego i na tej podstawie odmawia wydania formularza E-101 na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Poświadczenie formularza E-101 dla pracownika będzie rozpatrywane osobno. W tym przypadku ZUS weźmie pod uwagę wymiar czasu pracy, w jakim pracownik będzie pracował w Niemczech, a w jakim w Polsce (jeśli będzie pracował również w Polsce). Pracownik będzie podlegał polskim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli ma miejsce zamieszkania na terenie Polski i będzie świadczył pracę w Polsce przez co najmniej jeden dzień w miesiącu. Natomiast jeżeli będzie pracował wyłącznie na terenie Niemiec lub będzie wykonywał pracę częściowo w polskim zakładzie i częściowo na terytorium Niemiec, ale będzie miał miejsce zamieszkania w Niemczech, to należy go zgłosić do niemieckiego systemu zabezpieczenia społecznego.

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 1, ust. 2 lit. a-b, art. 14 ust. 1, ust. 2 lit. b, art. 14a ust. 1 lit. a, ust. 2 rozporządzenia Rady EWG nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek, oraz członków ich rodzin przemieszczających się w obrębie Wspólnoty (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).

Kacper Pyrka

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »