| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jednym z warunków przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowe objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Przystąpienie do do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego co do zasady nie może nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.

W sytuacji gdy w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (jednak przed upływem 90 dni okresu wyczekiwania) osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zachoruje, musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za pełny miesiąc, mimo że nie nabyła jeszcze prawa do zasiłku chorobowego.

Wniosek o objęcie ubezpieczeniem w trakcie miesiąca

Osoba podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, która złoży wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym w trakcie miesiąca, składkę na ubezpieczenie chorobowe za ten miesiąc nalicza od tej samej podstawy, od której za ten miesiąc oblicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe nie ulega zatem proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

PRZYKŁAD:

Tomasz C. prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił od 20 października 2013 r. W deklaracji ZUS DRA do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płatnik zadeklarował kwotę 6000 zł. Od tej kwoty powinna zostać naliczona także składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za październik 2013 r.

Naliczanie składki przy umowie zlecenia

Omówiona zasada ma zastosowanie również przy naliczaniu składki chorobowej za zleceniobiorcę. Gdy zleceniobiorca przystępuje do ubezpieczania chorobowego w trakcie wykonywania umowy zlecenia, składka na ubezpieczenie chorobowe jest naliczana od takiej samej podstawy, od której za ten miesiąc są naliczane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ma to miejsce nawet wtedy, gdy wypłata wynagrodzenia została dokonana przed dniem przystąpienia danej osoby do ubezpieczeń.

PRZYKŁAD:

Joanna Z. od 1 maja 2013 r. wykonuje umowę zlecenia i z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 12 listopada 2013 r. otrzymała wynagrodzenie w wysokości 2000 zł, a 29 listopada otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1000 zł. Załóżmy, że 25 listopada 2013 r. Joanna Z. złożyła wniosek o objęcie od tej daty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składka na to ubezpieczenie za listopad 2013 r. powinna zostać naliczona od 3000 zł, tj. od kwoty, która stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc.

Składki za okres choroby przedsiębiorcy

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność deklaruje za dany miesiąc wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli zadeklaruje kwotę wyższą od minimalnej podstawy, ZUS uznaje, że nie ma podstaw do jej późniejszego zmniejszenia w korygujących dokumentach rozliczeniowych. Dotyczy to również przypadków, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zadeklaruje jako podstawę wymiaru kwotę wyższą niż odpowiednio pomniejszona minimalna podstawa wymiaru w sytuacji pobierania zasiłku za czas choroby.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK