| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jednym z warunków przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowe objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Przystąpienie do do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego co do zasady nie może nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wskutek nieopłacenia w terminie należnej składki następuje z mocy ustawy. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która chce zachować ciągłość podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, powinna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne (z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) w terminie i w pełnej wysokości.

Tylko w uzasadnionych przypadkach ZUS na wniosek ubezpieczonego może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie, a tym samym na pozostanie danej osoby w ubezpieczeniu chorobowym. Wniosek w tej sprawie (rozpatrywany przez jednostki terenowe ZUS) powinien zawierać wskazanie przyczyn, które uniemożliwiły dotrzymanie terminu płatności.

Jeżeli wniosek o przywrócenie terminu do opłacenia składki zostanie rozpatrzony negatywnie, ubezpieczony jest wyłączony z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacił składki w terminie.

PRZYKŁAD:

Tomasz R. prowadzi działalność gospodarczą i opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Składki na ubezpieczenia społeczne za październik opłacił 20 listopada 2013 r. W konsekwencji dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od 1 października 2013 r. Aby ponownie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, Tomasz R. musi złożyć wniosek (ZUS ZUA). Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, jeżeli mimo braku wniosku za grudzień i kolejne miesiące będzie opłacał za siebie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to ubezpieczeniem tym na zasadzie tzw. dorozumianego wniosku zostanie objęty od 1 grudnia 2013 r.

Sąd Najwyższy przedstawił w tej sprawie inne stanowisko i stwierdził, że wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym nie można złożyć w sposób dorozumiany. W wyroku z 8 sierpnia 2001 r., sygn. akt II UKN 518/00, OSNP 2003/10/257 oraz w wyroku z 29 marca 2012 r., sygn. akt I UK 339/11 Sąd Najwyższy stwierdził, że ponowne objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym wymaga złożenia w tym zakresie ponownego wniosku przez zainteresowanego.

Nieopłacenie w terminie składek na ubezpieczenia społeczne przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego także osoby z nią współpracującej. Ubezpieczenie chorobowe takiej osoby ustanie również wtedy, gdy składki na ubezpieczenia społeczne zostaną opłacone w terminie, lecz w niepełnej wysokości. Jeżeli jednak niedopłata jest niższa od 6,60 zł (kwota zwolniona z odsetek za zwłokę), to dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie ustaje, ale w takim przypadku powstała różnica powinna zostać uregulowana przez płatnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK