| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Warunki przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jednym z warunków przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowe objęcie ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Przystąpienie do do dobrowolnego ubezpieczenie chorobowego co do zasady nie może nastąpić wcześniej niż od dnia złożenia wniosku w tym zakresie.

Biorąc pod uwagę fakt, że od czerwca 2013 r. składki na ubezpieczenia społeczne (włącznie ze składką na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) były opłacane w terminie i w pełnej wysokości, to od 1 czerwca 2013 r. Józef K. podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Aby potwierdzić objęcie tym ubezpieczeniem, ubezpieczony powinien przekazać do ZUS odpowiednie dokumenty zgłoszeniowe.

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego można też przystąpić w terminie późniejszym niż zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, przy czym nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku.

PRZYKŁAD:

Adam L. od 1 czerwca 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Z działalności nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Do tego ubezpieczenia Adam L. będzie chciał przystąpić od 1 grudnia 2013 r. Aby z tym dniem mógł być objęty ubezpieczeniem chorobowym, powinien nie później niż 1 grudnia 2013 r. złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować się z ubezpieczeń oraz od tego samego dnia zgłosić się na formularzu ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, zdrowotnego i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Ustanie ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenie chorobowe ustaje:

  • od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia, np. w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą – z dniem zakończenia prowadzenia działalności, a w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia – z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy,
  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

PRZYKŁAD:

Maria D. od 1 czerwca 2013 r. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. 15 listopada 2013 r. złożyła u płatnika wniosek o wyłączenie jej z ubezpieczenia chorobowego z datą 31 października 2013 r. Zleceniodawca powinien wyrejestrować Marię D. z ubezpieczenia chorobowego z datą 15 listopada, tj. od dnia, w którym złożyła wniosek. Nie ma znaczenia, że Maria D. wnioskowała o wyłączenie jej z tego ubezpieczenia od 31 października 2013 r.

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, osób współpracujących oraz duchownych dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje również od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie. Jeżeli za część miesiąca został pobrany zasiłek, nieopłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w terminie i w pełnej wysokości powoduje ustanie tego ubezpieczenia od dnia następującego po dniu, za który przysługuje zasiłek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK