| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dla pracownika tymczasowego mają zastosowanie przepisy art. 36–47 ustawy zasiłkowej, w tym m.in. regulacja dotycząca minimalnej podstawy wymiaru zasiłku.

Oznacza to, że podstawa wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi tymczasowemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia (lub odpowiednio od 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, po pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą wysokości 13,71% tego wynagrodzenia – w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy). W sytuacji gdy pracownicy są zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty te ulegają odpowiednio zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Jeżeli w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, umowa o pracę tymczasową była zawarta na okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, kwota minimalnego wynagrodzenia powinna być ustalona odpowiednio do okresu trwania umowy o pracę w tym miesiącu.

Zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, kwota minimalnej podstawy wymiaru zasiłku powinna być ustalona w następujący sposób:

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku jest to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (odpowiednia do stażu pracy) pomniejszona o kwotę odpowiadającą 13,71%, podzielona przez liczbę dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy i pomnożona przez liczbę dni roboczych trwania umowy (umów), z tytułu której powstało prawo do zasiłku.

Jeżeli zatem w miesiącu wystąpienia absencji chorobowej umowa trwała niepełny miesiąc, to ustalając minimalną podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika tymczasowego należy posłużyć się wzorem:

MPW = MW : LDR x LDU

gdzie:

  • MPW – minimalna podstawa wymiaru zasiłku,
  • MW – kwota minimalnego wynagrodzenia pomniejszona o składki finansowane przez pracownika,
  • LDR – liczba dni roboczych w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy,
  • LDU – liczba dni roboczych trwania umowy (umów), z tytułu której (których) powstało prawo do świadczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Agencja pracy tymczasowej zatrudniła na okres od 1 do 20 sierpnia 2013 r. pracownika tymczasowego z 5-letnim stażem pracy. Za okres od 16 do 20 sierpnia pracownik nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru świadczenia (posiada wymagany okres wyczekiwania). Podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia chorobowego stanowi uzupełnione wynagrodzenie za sierpień, tj. wynagrodzenie, jakie pracownik uzyskałby, gdyby przepracował wszystkie dni robocze przypadające w okresie od 1 do 20 sierpnia (13 dni roboczych), w wysokości 1144 zł (po pomniejszeniu o składki ZUS – 987,16 zł). Aby ustalić minimalną podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, należy dokonać następującego wyliczenia:

Czytaj także

Autor:

- specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z kilkunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, praktyk z wieloletnim stażem w dziale personalnym, autorka wielu publikacji i artykułów

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach. /Fot. Fotolia
Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK