| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

Składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę opłaca się od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tej osoby, bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek do tzw. limitu 30-krotności – jeżeli kwota ta, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę; w 2013 r. – 1600 zł (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W opisanym przez Państwa przypadku zleceniobiorca uzyskał przychód wyższy niż stawka minimalnego wynagrodzenia. Nie podlegał jednak ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo, ale dobrowolnie, wobec czego składka na FP nie była za niego należna. W związku z tym muszą Państwo skorygować dokumenty przesłane do ZUS za luty br.

Zobacz również serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

WAŻNE!

Składka na Fundusz Pracy jest należna tylko za tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo, a nie dobrowolnie.

Zestawienie należnych składek na FP i FGŚP znajduje się w bloku VIII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. W polu 01 płatnik wpisuje zbiorczą kwotę należnych składek na FP za wszystkich ubezpieczonych, obliczoną na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W raportach imiennych nie ma miejsca na rozliczenie indywidualne składki na FP za konkretnego ubezpieczonego.

Korekta błędu popełnionego jedynie w zakresie składki na Fundusz Pracy polega zatem na poprawieniu kwoty z tytułu składki na FP tylko w deklaracji ZUS DRA. Należność trzeba pomniejszyć o wartość nienależnie rozliczonej składki na FP za tego jednego zleceniobiorcę. Mimo że pierwotny komplet dokumentów do ZUS za styczeń składał się zarówno z deklaracji, jak i raportów imiennych, to w przypadku dokonania poprawki tylko w samej deklaracji nie ma potrzeby sporządzania w trybie korekty także raportów, jeżeli zawierają prawidłowe dane (art. 47 ust. 3 i 3a ustawy systemowej).

Gdyby płatnik stwierdził błąd w pozycji wykazanej w imiennym raporcie miesięcznym, np. w podstawie wymiaru składek społecznych czy kwocie należnej składki zdrowotnej, to zestaw korekcyjny powinien zawierać imienny raport za tego ubezpieczonego, którego dotyczy korekta, oraz deklarację zbiorczą. Korekty raportów sporządza się tylko za osoby, które rozliczono z błędami. Nie ma potrzeby dołączać raportów za wszystkich pozostałych.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia
Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK