REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia
Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

PROBLEM

Nasza spółka z o.o. oprócz pracowników zatrudnia też kilku zleceniobiorców. Jeden ze zleceniobiorców, na własny wniosek, został od 1 lutego br. zgłoszony do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (jest zatrudniony w innej firmie na pełny etat). Opłaciliśmy za niego składkę na Fundusz Pracy, ponieważ osiąga miesięcznie wynagrodzenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy składka na FP za tę osobę była należna? Jeżeli nie, to jakie trzeba sporządzić dokumenty korygujące do ZUS za luty, gdy nieprawidłowość dotyczy tylko tej jednej osoby? Czy trzeba złożyć do ZUS komplet dokumentów korygujących (raport i deklarację), czy wystarczy tylko korekta deklaracji ZUS DRA?

Autopromocja

RADA

Postąpili Państwo nieprawidłowo, gdyż składka na Fundusz Pracy jest należna tylko za tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo. W tej sytuacji wystarczy złożyć jedynie deklarację zbiorczą ZUS DRA, w trybie korekty, z prawidłowo wykazaną kwotą składek na Fundusz Pracy. Nie ma potrzeby przygotowywania całego zestawu dokumentów korygujących z uwzględnieniem raportu ZUS RCA za ubezpieczonego, którego dotyczy ta sytuacja. W wyniku korekty powstanie nadpłata na koncie FP.

Polecamy również: Forum Kadry - Czy złożyć ZUS DRA?

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy są zobowiązani opłacać za swoich ubezpieczonych wszyscy pracodawcy, a także inne jednostki organizacyjne. Pracodawcą, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest:

  • jednostka organizacyjna – również nieposiadająca osobowości prawnej,
  • osoba fizyczna,
    • pod warunkiem, że zatrudniają co najmniej 1 pracownika (art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia).

Zatrudniając zleceniobiorców jako spółka z o.o. muszą zatem Państwo rozliczać za nich składki na FP. Obowiązek ten spoczywa bowiem na każdym zleceniodawcy będącym jednostką organizacyjną. W przypadku zleceniodawców-osób fizycznych, obowiązek opłacania składki na Fundusz za zleceniobiorcę zależy od tego, czy oprócz zleceniobiorców przedsiębiorca zatrudnia na podstawie umowy o pracę choćby jednego pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Spółka jawna zatrudnia na podstawie umowy zlecenia 3 osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, których podstawa wymiaru składek jest miesięcznie wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oprócz zleceniobiorców spółka nie zatrudnia ani jednego pracownika. Zleceniodawca ten, jako „inna jednostka organizacyjna” (w rozumieniu art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) jest zobowiązany do opłacania składki na FP za swoich zleceniobiorców, mimo że nie jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Gdyby analogiczny stan zatrudnienia miała w swojej firmie osoba fizyczna, wówczas składki za zleceniobiorców nie byłyby należne – do czasu aż przedsiębiorca zatrudniłby na podstawie umowy o pracę choćby jednego pracownika.

Składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę opłaca się od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tej osoby, bez stosowania ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek do tzw. limitu 30-krotności – jeżeli kwota ta, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę; w 2013 r. – 1600 zł (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W opisanym przez Państwa przypadku zleceniobiorca uzyskał przychód wyższy niż stawka minimalnego wynagrodzenia. Nie podlegał jednak ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo, ale dobrowolnie, wobec czego składka na FP nie była za niego należna. W związku z tym muszą Państwo skorygować dokumenty przesłane do ZUS za luty br.

Zobacz również serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

WAŻNE!

Składka na Fundusz Pracy jest należna tylko za tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo, a nie dobrowolnie.

Zestawienie należnych składek na FP i FGŚP znajduje się w bloku VIII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. W polu 01 płatnik wpisuje zbiorczą kwotę należnych składek na FP za wszystkich ubezpieczonych, obliczoną na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W raportach imiennych nie ma miejsca na rozliczenie indywidualne składki na FP za konkretnego ubezpieczonego.

Korekta błędu popełnionego jedynie w zakresie składki na Fundusz Pracy polega zatem na poprawieniu kwoty z tytułu składki na FP tylko w deklaracji ZUS DRA. Należność trzeba pomniejszyć o wartość nienależnie rozliczonej składki na FP za tego jednego zleceniobiorcę. Mimo że pierwotny komplet dokumentów do ZUS za styczeń składał się zarówno z deklaracji, jak i raportów imiennych, to w przypadku dokonania poprawki tylko w samej deklaracji nie ma potrzeby sporządzania w trybie korekty także raportów, jeżeli zawierają prawidłowe dane (art. 47 ust. 3 i 3a ustawy systemowej).

Gdyby płatnik stwierdził błąd w pozycji wykazanej w imiennym raporcie miesięcznym, np. w podstawie wymiaru składek społecznych czy kwocie należnej składki zdrowotnej, to zestaw korekcyjny powinien zawierać imienny raport za tego ubezpieczonego, którego dotyczy korekta, oraz deklarację zbiorczą. Korekty raportów sporządza się tylko za osoby, które rozliczono z błędami. Nie ma potrzeby dołączać raportów za wszystkich pozostałych.

Zobacz również: Składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2013

Zestawienie należnych składek na FP i FGŚP w bloku VIII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA

PRZYKŁAD

Płatnik składek zgłasza do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego 10 pracowników i 3 zleceniobiorców. Za styczeń złożono do ZUS komplet dokumentów składający się z imiennych raportów rozliczeniowych ZUS RCA, ZUS RZA, raportu świadczeniowego ZUS RSA za pracownika, który chorował w styczniu, oraz z deklaracji ZUS DRA.

Wariant I

Za jednego ze zleceniobiorców opłacono składkę na FP, mimo że uzyskuje ze zlecenia miesięcznie kwotę niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W tej sytuacji kadrowa sporządziła tylko korektę deklaracji ZUS DRA i przesłała ją do ZUS bez dołączania do niej jakichkolwiek raportów imiennych.

Wariant II

U jednego zleceniobiorcy zawyżono podstawę wymiaru składek społecznych oraz zdrowotnej, niepotrzebnie doliczając świadczenie zwolnione ze składek (należność za podróż związaną z wykonywaniem zlecenia). W związku z tym kadrowa sporządziła korektę raportu ZUS RCA za tego zleceniobiorcę (rozliczając w niej prawidłową podstawę wymiaru składek) oraz korektę deklaracji ZUS DRA (ze skorygowanymi podstawami wymiaru składek i poprawioną kwotą składek należnych na FP). Taki zestaw przekazała do ZUS.

Składki na FP są należne i opłacane za tych zleceniobiorców, którzy z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 107 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). To oznacza, że podleganie tym ubezpieczeniom dobrowolnie wyklucza płatności z tytułu składek na ten fundusz.

PRZYKŁAD

Amber Sp. z o.o. zatrudnia zleceniobiorcę, który jednocześnie jest zatrudniony na pełny etat w innej firmie, niezwiązanej ze zleceniodawcą. Z tytułu umowy zlecenia zleceniobiorca uzyskuje miesięcznie przychód w kwocie 2400 zł. Został zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz – na własny wniosek – do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (skutkuje to także obowiązkiem ubezpieczenia wypadkowego). Mimo że podstawa wymiaru składek zleceniobiorcy w przeliczeniu na okres miesiąca przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia, za tego zleceniobiorcę nie należy opłacać składki na Fundusz Pracy. Z tytułu umowy zlecenia podlega on bowiem dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa prawna:

● art. 2 ust. 1 pkt 25, art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 107 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.)

● art. 47 ust. 3, ust. 3a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA