| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS - interpretacje indywidualne

ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Moc wiążąca

Interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy. Jednak przedsiębiorca, który zastosował się do uzyskanej interpretacji, nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w tym zakresie.

Natomiast w stosunku do organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy interpretacja jest wiążąca i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Problemy

Opisany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej obowiązek udzielania interpretacji indywidualnych nie spełniał jednak swojej roli. Jego zakres przedmiotowy został zbyt ogólnie ujęty. Konsekwencją tego było częste odmawianie udzielenia interpretacji przepisów.

Doprecyzowanie zakresu

Ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce doprecyzowała zakres przedmiotowy obowiązku udzielania interpretacji indywidualnych. Zobowiązane podmioty mają udzielać interpretacji w zakresie:

  • obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz
  • podstawy wymiaru tych składek.

Co więcej, ustawa nałożyła obowiązek niezwłocznego zamieszczania w Biuletynie Informacji Publicznej interpretacji wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji. Przed opublikowaniem należy usunąć dane identyfikujące wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenie społeczne

Pisemne wyjaśnienia

Ustawa nie przewidziała obowiązku udzielania interpretacji indywidualnych dotyczących ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeśli podatnik ma problemy w tym zakresie, może zgłosić się o pisemne wyjaśnienia uprawnionego organu. Nie pełnią one jednak funkcji ochronnej właściwej dla interpretacji indywidualnych.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Warto wspomnieć, że ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przewidziała również wydawanie interpretacji indywidualnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z ustawą dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co więcej, ustawa nakłada obowiązek niezwłocznego przekazania interpretacji indywidualnych wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji centrali NFZ przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Przed przekazaniem należy usunąć dane identyfikujące wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji. Następnie centrala NFZ niezwłocznie zamieszcza je w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do spraw objętych zakresem obowiązku udzielenia interpretacji nie należą sprawy dotyczące składek na ubezpieczenie zdrowotne należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych na podstawie art. 62a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz na podstawie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012, poz. 1342)
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK