| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy wniosek o wydanie interpretacji ZUS może spowodować kontrolę w firmie

Czy wniosek o wydanie interpretacji ZUS może spowodować kontrolę w firmie

W naszej firmie pojawił się problem. Nie wiemy, czy powinniśmy oskładkować jedno ze świadczeń pracowniczych, które od nowego roku zostało wprowadzone do regulaminu wynagradzania. Chcielibyśmy wystąpić w tej sprawie do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji, ale nasz prezes obawia się, że to ściągnie do nas kontrolę ZUS. Czy istnieje takie zagrożenie?

Sam wniosek o wydanie pisemnej interpretacji nie spowoduje, że w Państwa firmie zostanie wszczęta kontrola ZUS. Pojawienie się kontroli byłoby możliwe tylko w sytuacji, gdyby Państwa firma została ujęta w planie kontroli na dany rok lub gdyby zaistniały przesłanki, które mogłyby spowodować kontrolę doraźną (np. skarga pracownika, wykrycie dużych błędów w dokumentacji składanej do ZUS itp.). Wydając pisemne interpretacje przepisów ZUS opiera się wyłącznie na stanie faktycznym (lub zdarzeniu przyszłym) przedstawionym przez płatnika we wniosku i nie ma prawa ingerować we wniosek o wydanie interpretacji, zmieniać lub weryfikować faktów w nim przedstawionych ani na podstawie wiedzy posiadanej z urzędu, ani w toku kontroli. Szczegóły w uzasadnieniu.

Płatnik składek będący przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej może złożyć do ZUS wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w jego indywidualnej sprawie. Od 1 stycznia 2013 r. zakres przedmiotowy interpretacji indywidualnych wydawanych przez ZUS został doprecyzowany w przepisach ustawy systemowej – obejmuje on zagadnienia związane z obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek (art. 84d ustawy systemowej).

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca jest zatem zobowiązany do ich wyczerpującego opisania we wniosku o wydanie interpretacji oraz do przedstawienia własnego stanowiska w danej sprawie. ZUS udziela interpretacji w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu powszechnego, w trybie art. 83 ust. 2 ustawy systemowej. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o środkach odwoławczych.

Korzyści (+)

Interpretacje ZUS są wydawane w formie decyzji i podlegają kontroli sądu nie tylko co do prawidłowości proceduralnej ich wydania, ale również co do zgodności rozstrzygnięcia z obowiązującymi przepisami prawa.

Płatnicy, którzy chcieliby wnioskować o interpretację indywidualną do ZUS, często obawiają się, że skutkiem złożenia wniosku może być kontrola ZUS w firmie, zwłaszcza gdy stanowisko własne przedsiębiorcy zostanie przez ZUS uznane za nieprawidłowe. ZUS nie podejmuje działań kontrolnych w odpowiedzi na wniosek o wydanie interpretacji. Również orzecznictwo sądowe dotyczące wydawania pisemnych interpretacji jednoznacznie wskazuje, że takie działanie organu byłoby nieuprawnione.

Wydając interpretację pisemną ZUS ma się opierać wyłącznie na opisie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przedsiębiorcy. Taką jednoznaczną wykładnię wskazał Sąd Najwyższy m.in. w postanowieniu z 18 kwietnia 2011 r. (III UK 117/10), w którym stwierdził, że „rolą organu prowadzącego postępowanie [o wydanie interpretacji – przyp. red.] jest ocena stanowiska strony w spornej kwestii (...). Istotą tego postępowania jest uzyskanie przez stronę wyjaśnienia treści przepisów prawa i ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku. Organ wydający decyzję nie może ingerować w stan faktyczny opisany we wniosku, podważać go, uzupełniać czy zmieniać w oparciu o inne źródła lub wiedzę znaną mu z urzędu”. Tym bardziej niedopuszczalne byłoby wszczęcie postępowania kontrolnego w odpowiedzi na wystąpienie przez przedsiębiorcę z wnioskiem o wydanie interpretacji.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK