| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Jak należy liczyć 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP

Nasza pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 10 kwietnia 2012 r. Po powrocie do pracy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. W jakim okresie, jako pracodawca, będziemy zwolnieni z opłacania za nią składek na FP i FGŚP?

Składek na FP i FGŚP za tę pracownicę nie powinni Państwo naliczać już za maj 2012 r. Bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z tych składek zostaje zawieszony od 1 czerwca 2012 r. do końca urlopu wychowawczego pracownicy, czyli do 31 grudnia 2012 r. Po powrocie pracownicy z urlopu wychowawczego, tj. od 1 stycznia 2013 r. ponownie będą Państwo korzystać ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, ale tylko przez 35 miesięcy (do 30 listopada 2015 r.), ponieważ jeden miesiąc zwolnienia (maj 2012 r.) został już przez Państwa wykorzystany.

Pracodawcy są zwolnieni z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP m.in. za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie przysługuje przez 36 miesięcy kalendarzowych (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

Zwolnienie ma zastosowanie do przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, za miesiące następujące po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu.

PRZYKŁAD

Natalia S. wróciła do pracy z urlopu macierzyńskiego 14 września 2012 r. Pracodawca będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę od miesiąca następującego po wrześniu, czyli po miesiącu, w którym wróciła do pracy. Pierwszy miesiąc zwolnienia dotyczy zatem przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek w październiku 2012 r. Nie ma znaczenia, za jaki okres jest należne wynagrodzenie (za wrzesień czy za październik).

Wariant 1

Wynagrodzenie za wrzesień zostało wypłacone 28 września br. Od wynagrodzenia wypłaconego we wrześniu należy opłacić składki na FP i FGŚP, gdyż zwolnienie obejmie dopiero wynagrodzenie wypłacone w październiku. Składki za wrzesień zostaną wykazane i rozliczone w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc (termin złożenia raportu rozliczeniowego oraz termin opłacenia składek przypada 15 października br.).

Wariant 2

Wynagrodzenie za wrzesień Natalia S. otrzymała 10 października br. Pracodawca za wrzesień złożył za Natalię S. raport „zerowy”. Od wynagrodzenia należnego pracownicy za wrzesień (lecz wypłaconego w październiku, a tym samym stanowiącego podstawę wymiaru składek za październik) pracodawca nie powinien opłacać za Natalię S. składek na FP i FGŚP. Pozostałe składki zostaną rozliczone w imiennym raporcie i deklaracji ZUS DRA za październik, w terminie do 15 listopada 2012 r.

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP biegnie po powrocie z urlopu macierzyńskiego (i dodatkowego urlopu macierzyńskiego) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu, do miesiąca, w którym następuje rozpoczęcie urlopu wychowawczego lub jego części (włącznie z tym miesiącem). Analogicznie należy liczyć okres zwolnienia po powrocie z każdej części wykorzystanego urlopu wychowawczego. Okres zwolnienia kończy się, gdy w wyniku sumowania okresów płatnik wykorzysta łącznie 36 miesięcy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »