| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ile maksymalnie może trwać kontrola ZUS

Ile maksymalnie może trwać kontrola ZUS

Nasza spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania krótkoterminowych pożyczek. Zatrudniamy 16 pracowników pełnoetatowych i ponad 700 agentów wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych. Otrzymaliśmy z ZUS zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Jako przewidywany czas trwania kontroli inspektor ZUS wskazał 48 dni, które przepisy przewidują dla dużych przedsiębiorców. Tymczasem, naszym zdaniem, kontrola w spółce nie powinna przekroczyć 18 dni. Co prawda, obrót firmy przekracza kryteria wskazane dla średnich przedsiębiorców, ale zatrudnienie sytuuje nas w sektorze małych przedsiębiorstw. Kto ma rację i co możemy zrobić, aby przeciwstawić się zbyt długiej, naszym zdaniem, kontroli z ZUS?

Czas trwania zapowiedzianej u Państwa kontroli ZUS nie może przekroczyć 48 dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Państwa spółka nie jest bowiem małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Spełniają Państwo tylko jedno z kryteriów zaliczenia do grupy małych przedsiębiorców (kryterium średniorocznego zatrudnienia). Aby zostać zaliczonym do tej grupy, trzeba spełnić oba warunki łącznie – zarówno w odniesieniu do stanu zatrudnienia, jak i do wielkości obrotu.

Maksymalny roczny limit czasu trwania kontroli danego organu wynosi w danym roku kalendarzowym:

  • 12 dni roboczych – u mikroprzedsiębiorców,
  • 18 dni roboczych – u małych przedsiębiorców,
  • 24 dni robocze – u średnich przedsiębiorców,
  • 48 dni roboczych – u wszystkich pozostałych przedsiębiorców (art. 83 ustawy o działalności gospodarczej; dalej: sdg).

Ograniczenia czasu trwania kontroli mają chronić przedsiębiorców przed dezorganizacją, do której mogą doprowadzić nasilone, długotrwałe, częste kontrole poszczególnych organów. Dlatego ZUS, po wykorzystaniu limitu kontroli w danym roku kalendarzowym, może wszcząć ponowną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym tylko w przypadku stwierdzenia w trakcie poprzedniego postępowania rażących nieprawidłowości. Łączny czas takiej „dodatkowej” kontroli nie może przekroczyć 7 dni (w tym przypadku ustawa nie wskazuje, że chodzi o dni robocze). Tego czasu nie wlicza się do liczby dni kontroli, które zostały wyznaczone dla poszczególnych grup przedsiębiorców.

Planowany termin zakończenia kontroli powinien zostać wskazany najpóźniej w dniu wszczęcia postępowania i przekazania płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli (art. 89 ust. 1a pkt 6 ustawy systemowej). Przedłużenie czasu trwania kontroli poza termin wskazany w upoważnieniu jest możliwe tylko z przyczyn niezależnych od organu kontroli i zawsze wymaga uzasadnienia na piśmie. Uzasadnienie jest doręczane przedsiębiorcy i wpisywane do książki kontroli przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych. Nawet w przypadku uzasadnionego przedłużenia postępowania łączny czas kontroli nie może przekroczyć granicznych terminów wskazanych w ustawie o sdg.

Aby przedsiębiorca mógł zostać zaliczony do danej grupy (mikro-, małych lub średnich przedsiębiorstw), muszą być spełnione łącznie obydwa ustawowe kryteria, tj. skala średniorocznego zatrudnienia oraz kryterium obrotowe/aktywów bilansu. Przedsiębiorstwa, które nie mieszczą się w żadnej z grup wskazanych w przepisach ustawy o sdg, zostają zaliczone do grupy „pozostałych” przedsiębiorców, co oznacza, że w tej grupie nie muszą mieścić się wyłącznie najwięksi płatnicy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK