| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ile maksymalnie może trwać kontrola ZUS

Ile maksymalnie może trwać kontrola ZUS

W Państwa firmie kryterium zatrudnienia sytuowałoby przedsiębiorstwo w sektorze małych przedsiębiorstw, ale tylko w sytuacji, gdyby równocześnie było spełnione kryterium obrotowe. Zatrudniają Państwo, co prawda, ponad 700 osób, lecz średnioroczne zatrudnienie, w przeliczeniu na pełne etaty, wynosi zaledwie 16 osób. Pozostałe osoby są agentami, którzy wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Przepisy o swobodzie działalności gospodarczej wskazują, że przy ustalaniu średniorocznego stanu zatrudnienia u przedsiębiorcy chodzi o zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Taka interpretacja wynika z art. 109 ustawy o sdg, który stanowi że „średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty”. Ponadto przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (art. 109 ust. 2 ustawy o sdg). Wskazane w tym przepisie typowe uprawnienia pracownicze (urlop macierzyński i wychowawczy) również potwierdzają, że oceniając wielkość zatrudnienia u przedsiębiorcy, należy uwzględniać tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Jednak spełnienie jednego tylko kryterium dla danej grupy przedsiębiorców nie wystarczy, aby zaliczyć Państwa do grupy małych przedsiębiorców. Kryterium obrotowe/aktywów bilansu sytuuje bowiem firmę poza tą grupą. Tym samym zaliczają się Państwo do grupy „pozostałych” przedsiębiorców, dla których maksymalny czas trwania kontroli wynosi 48 dni roboczych.

Jeżeli ZUS przekroczy roczny limit postępowania kontrolnego, mogą Państwo złożyć sprzeciw na niezgodne z przepisami działanie organu. Wniesienie sprzeciwu skutkuje natychmiastowym wstrzymaniem czynności kontrolnych. ZUS ma 3 dni robocze na rozpatrzenie sprzeciwu. Jeżeli nie uwzględni stanowiska płatnika, to kontrola toczy się nadal, jednak po jej zakończeniu przedsiębiorca może zgłosić zastrzeżenia do protokołu kontroli, a w ostateczności – odwołać się od decyzji ZUS, która została wydana na podstawie wadliwie przeprowadzonego postępowania.

Samo przekroczenie limitów czasu kontroli nie oznacza jednak automatycznie, że postępowanie kontrolne jest nieważne, a rozstrzygnięcia merytoryczne nieprawidłowe.

Podstawa prawna

  • art. 86–89 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.),
  • art. 79 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK