| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak prawidłowo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jak prawidłowo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jeden z naszych zleceniobiorców rozpoczął wykonywanie zlecenia 1 października 2012 r. Wynagrodzenie zostało określone w wysokości 2400 zł miesięcznie. 5 października zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Zleceniobiorca wyraził wolę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 17 października br. W jakim terminie i w jaki sposób powinniśmy zgłosić go do ubezpieczenia chorobowego? Czy składka chorobowa ma być pomniejszona proporcjonalnie za część miesiąca, kiedy nie podlegał on ubezpieczeniu chorobowemu?

Powinni Państwo wyrejestrować ubezpieczonego z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z datą 17 października 2012 r. Następnie trzeba przesłać do ZUS nowe zgłoszenie na formularzu ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego od 17 października 2012 r. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wpływu dokumentu do ZUS. Podstawa wymiaru składki chorobowej za październik nie może być pomniejszona proporcjonalnie o okres, kiedy zleceniobiorca nie podlegał jeszcze ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ jest to składka miesięczna i niepodzielna.

Osoba wykonująca pracę na podstawie samoistnej umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Wyjątek stanowią uczniowie i studenci do ukończenia 26. roku życia, którzy z tytułu umowy zlecenia w ogóle nie są zgłaszani do ZUS (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej). Obowiązek ubezpieczeń obejmuje okres od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej). Zgłoszenia do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń dokonuje zleceniodawca jako płatnik, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania zlecenia, na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx (osoba wykonująca umowę agencyjną, umowę zlecenia lub umowę o świadczenie usług).

Ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy zlecenia ma charakter dobrowolny i zleceniobiorca podlega mu na własny wniosek. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego mogą przystąpić jedynie osoby, które są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi. Zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego następuje w dowolnym terminie, wybranym przez zleceniobiorcę, nie wcześniej jednak niż od daty złożenia wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Przy czym, jeżeli zleceniodawca dokona zgłoszenia do ubezpieczeń obowiązkowych oraz do dobrowolnego chorobowego w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia wykonywania zlecenia (czyli w ustawowym terminie), to objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego w tym zgłoszeniu.

PRZYKŁAD

Osoba wykonuje umowę zlecenia od 13 sierpnia 2012 r. Zleceniodawca, zgodnie z wnioskiem zleceniobiorcy, zgłosił go 16 sierpnia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz dobrowolnego chorobowego od początku wykonywania umowy, czyli od 13 sierpnia. W związku z tym, że termin na zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych został zachowany, zleceniobiorca zostanie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od daty wskazanej w zgłoszeniu.

Taką wykładnię potwierdza ZUS w poradniku pt. „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych” (www.zus.pl). Zdaniem ZUS, „jeżeli zleceniodawca w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń – tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania umowy-zlecenia (...) – dokona zgłoszenia zleceniobiorcy (...) do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od daty wskazanej w tym zgłoszeniu”.

WAŻNE!

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca nie może przystąpić z datą wsteczną, gdyż zgłoszenia do tego ubezpieczenia można dokonać tylko na bieżąco.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »