| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak prawidłowo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jak prawidłowo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jeden z naszych zleceniobiorców rozpoczął wykonywanie zlecenia 1 października 2012 r. Wynagrodzenie zostało określone w wysokości 2400 zł miesięcznie. 5 października zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Zleceniobiorca wyraził wolę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 17 października br. W jakim terminie i w jaki sposób powinniśmy zgłosić go do ubezpieczenia chorobowego? Czy składka chorobowa ma być pomniejszona proporcjonalnie za część miesiąca, kiedy nie podlegał on ubezpieczeniu chorobowemu?

Zleceniobiorca od początku wykonywania umowy zlecenia zgłosił wolę przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Podstawę wymiaru składki chorobowej stanowi kwota podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. Jest to 700 zł, czyli proporcjonalnie pomniejszona kwota najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalona w kwocie przychodu uzyskanego z tytułu umowy zlecenia (a jest tak w przeważającej większości umów tego rodzaju) – podstawa wymiaru składki chorobowej jest równa kwocie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Jedyne różnice mogą wynikać z zastosowania ograniczeń – rocznego w przypadku podstawy emerytalno-rentowej oraz miesięcznego w przypadku podstawy chorobowej.

Mimo że objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpiło w innym okresie miesiąca niż objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, podstawy wymiaru składki chorobowej nie pomniejsza się.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od 1 września br. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił 17 września. Wynagrodzenie za zlecenie określono w umowie na 700 zł miesięcznie, płatne ostatniego dnia miesiąca. Podstawę wymiaru składek: emerytalnej, rentowej, chorobowej oraz wypadkowej za wrzesień stanowi kwota 700 zł, mimo że ubezpieczeniom obowiązkowym zleceniobiorca podlegał przez cały miesiąc, a ubezpieczeniu dobrowolnemu – tylko przez część miesiąca.

Podstawa prawna:

  •  art. 6, art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 2, art. 14 ust. 1, ust. 1a, art. 18 ust. 1, ust. 3, ust. 7, ust. 9, ust. 10, art. 20, art. 36 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 79 ust. 2, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »