| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Jednemu z naszych pracowników, na jego wniosek, planujemy zmienić warunki pracy na telepracę. Będzie on pracował w domu korzystając ze swojego komputera i własnego specjalistycznego oprogramowania, używając do tego Internetu. Miesięczne koszty abonamentu internetowego wynoszą 100 zł. Chcielibyśmy ustalić mu ekwiwalent z tytułu eksploatacji własnego sprzętu na rzecz pracodawcy oraz co miesiąc zwracać mu połowę kosztów abonamentu za stałe łącze internetowe. Czy od kwoty ekwiwalentu oraz zwrotu połowy opłaty za abonament należy odprowadzić składki na ubezpieczenia oraz podatek?

Po drugie, abonament jest opłatą o stałej wysokości, bez względu na rzeczywiste korzystanie z sieci i wynika z umowy zawartej między korzystającym a dostawcą. Korzystający jest zobowiązany do opłacania abonamentu niezależnie od tego, czy używa łącza internetowego w celach prywatnych czy służbowych. Tymczasem aby korzystać ze zwolnienia składkowego, kwota wypłaconego ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom. Ponieważ nie jest możliwe ustalenie, jaka część opłaconej usługi faktycznie została wykorzystana na rzecz pracodawcy, ekwiwalent za opłacenie abonamentu należy uznać za przychód ze stosunku pracy podlegający oskładkowaniu.

PRZYKŁAD

Pracownicy wydawnictwa branżowego wykonują część pracy w domu. Wyniki swojej pracy, w postaci zredagowanych artykułów i przygotowanych materiałów graficznych, przesyłają do pracodawcy drogą elektroniczną. W związku z tym pracodawca zwraca każdemu z telepracowników wydatki poniesione na Internet (kwoty te są dokumentowane imiennymi fakturami wystawionymi przez operatora). Zwrot za przedstawione faktury jest przychodem z tytułu stosunku pracy i musi zostać doliczony do podstawy wymiaru składek.

W razie wątpliwości dotyczących ustalenia podstawy wymiaru składek za ekwiwalent wypłacany za opłacenie przez pracownika stałego łącza internetowego lub innych usług związanych z obsługą komputera użytkowanego do telepracy, można wystąpić do ZUS z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji, w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podstawa prawna:

  • art. 675–6714 Kodeksu pracy,
  • § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r.poz. 361 ze zm.),
  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »