| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Jednemu z naszych pracowników, na jego wniosek, planujemy zmienić warunki pracy na telepracę. Będzie on pracował w domu korzystając ze swojego komputera i własnego specjalistycznego oprogramowania, używając do tego Internetu. Miesięczne koszty abonamentu internetowego wynoszą 100 zł. Chcielibyśmy ustalić mu ekwiwalent z tytułu eksploatacji własnego sprzętu na rzecz pracodawcy oraz co miesiąc zwracać mu połowę kosztów abonamentu za stałe łącze internetowe. Czy od kwoty ekwiwalentu oraz zwrotu połowy opłaty za abonament należy odprowadzić składki na ubezpieczenia oraz podatek?

Aby taki przychód mógł zostać zwolniony z podatku, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  • ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika (nie może on ich np. leasingować),
  • narzędzia, materiały lub sprzęt muszą być niezbędne do wykonywania przez niego pracy, muszą mieć z nią związek i muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy,
  • kwota ekwiwalentu jest adekwatna (ekwiwalentna) do wartości używanych narzędzi, materiałów lub sprzętu oraz stopnia (częstotliwości) ich zużycia,
  • pracownik powinien posiadać dokumenty potwierdzające zakup narzędzi, materiałów lub sprzętu, a także koszty jego naprawy czy konserwacji (np. faktura, paragon, umowa sprzedaży).

Taką wykładnię potwierdzają organy skarbowe, m.in. Małopolski Urząd Skarbowy w interpretacji z 18 czerwca 2004 r. (informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, sygn. PD-II/423/51/04/PO).

Zwolnienie podatkowe dotyczące ekwiwalentu za używanie do pracy własnego sprzętu przez pracownika nie budzi wątpliwości. Stanowisko organów podatkowych w zakresie opodatkowania zwrotu kosztów montażu sprzętu komputerowego i opłat za Internet nie jest natomiast jednolite.

Zagrożenia (–)

Stanowisko organów podatkowych w zakresie zwolnienia z opodatkowania ekwiwalentu za opłacone przez pracownika usługi, takie jak montaż sprzętu czy dostęp do łącza internetowego, jest niejednolite.

Można spotkać pogląd, że refundacja pracownikowi części kosztów zapewnienia łącza internetowego stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika, który jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r., sygn. IPPB2/415–1553/08–2/MK). Z interpretacji tej wynika, że z podatku są zwolnione koszty związane z korzystaniem przez pracownika z własnego Internetu, ponieważ jest on nierozerwalnie połączony z wykonywaniem pracy w formie telepracy. Warunkiem jest jednak to, aby koszty te były wypłacone jako ekwiwalent pieniężny, którego wysokość będzie odzwierciedlała wydatki poniesione na ten cel przez pracownika, oraz aby stroną umowy na usługi internetowe był pracownik. Podstawą wypłaty ekwiwalentu powinny być dokumenty potwierdzające takie wydatki. Podobne stanowisko w tej kwestii zajął Minister Finansów w interpretacji z 29 października 2010 r. (sygn. DD3/033/166/IMD/09/PK-1320). Najnowsze interpretacje podatkowe wydawane przez organy skarbowe wskazują, że ta korzystna dla podatników wykładnia przepisów jest obecnie najbardziej rozpowszechniona.

Jednak Ministerstwo Finansów przedstawiało również odmienne stanowisko w tej kwestii. Zgodnie z nim, korzystanie przez pracownika z Internetu jest usługą, a nie materiałem, urządzeniem czy narzędziem w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 13 updof. Dlatego zwrot kosztów jego instalacji czy miesięcznego abonamentu, nawet wypłacony jako ekwiwalent pieniężny, nie korzysta ze zwolnienia podatkowego (stanowisko Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 6 lutego 2007 r., sygn. ZD/4060–96/06).

Odmiennie kształtuje się wykładnia przepisów, na podstawie których ekwiwalent za używany do telepracy sprzęt komputerowy pracownika może zostać wyłączony z oskładkowania. W bieżącej wykładni, udzielanej przedsiębiorcom np. w trybie pisemnych interpretacji, ZUS stoi na stanowisku, że prawidłowo ustalony i wypłacony ekwiwalent za użytkowanie prywatnego sprzętu komputerowego nie podlega oskładkowaniu na podstawie § 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia składkowego. Będzie tak wówczas, gdy ekwiwalent za użytkowanie własnego sprzętu pracownika spełnia warunki ustalone dla zwolnienia podatkowego. Inaczej natomiast rozstrzygnięta jest sprawa opłat np. za stały dostęp do Internetu. Zdaniem ZUS, ekwiwalent wypłacony z tytułu zwrotu kosztów za opłacone przez pracownika łącze internetowe podlega oskładkowaniu. Jako przemawiające za taką wykładnią ZUS wskazuje dwa argumenty.

Po pierwsze, udostępnienie stałego (lub bezprzewodowego) łącza internetowego nie jest „narzędziem”, „materiałem” ani „sprzętem”, lecz usługą. Natomiast zwolnione ze składek są wyłącznie ekwiwalenty za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia składkowego).

WAŻNE!

Od ekwiwalentu za opłacenie przez pracownika łącza internetowego należy odprowadzić składki ZUS.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »