| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Jestem właścicielem firmy budowlanej. Często realizuję zamówienia w różnych częściach Polski, wysyłając tam moich pracowników. Czy poniesione przeze mnie koszty zakwaterowania pracowników są zwolnione ze składek ZUS?

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia pracownikom lokalu mieszkalnego jest zwolnione z oskładkowania w przypadku, gdy pracownik przebywa w podróży służbowej. Jeżeli pobyt poza miejscem zamieszkania nie jest podróżą służbową, a pracownicy zostali wysłani przez pracodawcę do miejsca pracy poza miejscem ich stałego zamieszkania, od wartości takiego świadczenia należy opłacić składki ZUS. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Ustalając, czy od wartości poniesionych przez Pana kosztów związanych z zakwaterowaniem pracowników należy opłacić składki ZUS, trzeba najpierw rozstrzygnąć, w jaki sposób nastąpiło przeniesienie pracowników do miejsca wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania. Decydujące znaczenie dla kwestii składkowych ma fakt, czy zostali oni oddelegowani w podróż służbową, czy zmienione zostało im miejsce wykonywania pracy.

Za podróż służbową uznaje się wyjazd, który pracownik odbywa w ramach wykonywanej pracy, na polecenie pracodawcy, poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy lub stałe miejsce pracy pracownika. Natomiast o czasowym przeniesieniu pracownika do pracy poza miejscem jego stałego zamieszkania można mówić w przypadku, gdy w umowie o pracę (lub porozumieniu zmieniającym warunki pracy) określono właśnie takie miejsce jej wykonywania.

Pracownikowi, który odbywa podróż służbową w terminie i w miejscu wskazanych przez pracodawcę, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów. W przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego).

Natomiast koszty zakwaterowania pracowników czasowo przeniesionych do pracy w innej miejscowości nie zostały wyłączone z oskładkowania. W takiej sytuacji pracodawca ustala wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia zgodnie z § 3 rozporządzenia składkowego, tj. w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w obowiązujących u pracodawcy przepisach o wynagradzaniu.

WAŻNE!

Wartość pieniężną świadczeń w naturze w pierwszej kolejności ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli ekwiwalent ten nie został ustalony, wówczas wartość świadczenia płatnik powinien ustalić:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych wyżej, oraz domów stanowiących własność prywatną – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

Jeżeli lokal jest udostępniany dwóm lub większej liczbie osób, to do podstawy wymiaru składek każdej z nich powinna zostać doliczona odpowiednia część wysokości czynszu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK