| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Jestem właścicielem firmy budowlanej. Często realizuję zamówienia w różnych częściach Polski, wysyłając tam moich pracowników. Czy poniesione przeze mnie koszty zakwaterowania pracowników są zwolnione ze składek ZUS?

Świadczenie w postaci nieodpłatnego udostępnienia pracownikom lokalu mieszkalnego jest zwolnione z oskładkowania w przypadku, gdy pracownik przebywa w podróży służbowej. Jeżeli pobyt poza miejscem zamieszkania nie jest podróżą służbową, a pracownicy zostali wysłani przez pracodawcę do miejsca pracy poza miejscem ich stałego zamieszkania, od wartości takiego świadczenia należy opłacić składki ZUS. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Ustalając, czy od wartości poniesionych przez Pana kosztów związanych z zakwaterowaniem pracowników należy opłacić składki ZUS, trzeba najpierw rozstrzygnąć, w jaki sposób nastąpiło przeniesienie pracowników do miejsca wykonywania pracy poza miejscem zamieszkania. Decydujące znaczenie dla kwestii składkowych ma fakt, czy zostali oni oddelegowani w podróż służbową, czy zmienione zostało im miejsce wykonywania pracy.

Za podróż służbową uznaje się wyjazd, który pracownik odbywa w ramach wykonywanej pracy, na polecenie pracodawcy, poza miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy lub stałe miejsce pracy pracownika. Natomiast o czasowym przeniesieniu pracownika do pracy poza miejscem jego stałego zamieszkania można mówić w przypadku, gdy w umowie o pracę (lub porozumieniu zmieniającym warunki pracy) określono właśnie takie miejsce jej wykonywania.

Pracownikowi, który odbywa podróż służbową w terminie i w miejscu wskazanych przez pracodawcę, przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów, noclegów, dojazdów. W przypadku podróży służbowej wartość ponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania pracownika jest zwolniona z oskładkowania (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego).

Natomiast koszty zakwaterowania pracowników czasowo przeniesionych do pracy w innej miejscowości nie zostały wyłączone z oskładkowania. W takiej sytuacji pracodawca ustala wartość pieniężną tego nieodpłatnego świadczenia zgodnie z § 3 rozporządzenia składkowego, tj. w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w obowiązujących u pracodawcy przepisach o wynagradzaniu.

WAŻNE!

Wartość pieniężną świadczeń w naturze w pierwszej kolejności ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli ekwiwalent ten nie został ustalony, wówczas wartość świadczenia płatnik powinien ustalić:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych wyżej, oraz domów stanowiących własność prywatną – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

Jeżeli lokal jest udostępniany dwóm lub większej liczbie osób, to do podstawy wymiaru składek każdej z nich powinna zostać doliczona odpowiednia część wysokości czynszu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »