| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Kiedy pracodawca musi opłacić składki ZUS od kosztów zakwaterowania pracowników

Jestem właścicielem firmy budowlanej. Często realizuję zamówienia w różnych częściach Polski, wysyłając tam moich pracowników. Czy poniesione przeze mnie koszty zakwaterowania pracowników są zwolnione ze składek ZUS?

PRZYKŁAD

Pracodawca wynajął w Poznaniu mieszkanie spółdzielcze, które od sierpnia do października nieodpłatnie udostępnia swoim dwóm pracownikom wykonującym pracę w Poznaniu (poza miejscem stałego zamieszkania). Firma płaci właścicielowi czynsz najmu w wysokości 1100 zł. Czynsz za to mieszkanie, opłacany przez właściciela lokalu do spółdzielni mieszkaniowej, wynosi 300 zł. Przepisy o wynagradzaniu, obowiązujące u tego pracodawcy, nie określają wysokości ekwiwalentu pieniężnego za świadczenia w naturze. W podstawie wymiaru składek pracowników zakwaterowanych w poznańskim mieszkaniu należy uwzględnić wartość tego nieodpłatnego świadczenia w wysokości 1/2 czynszu obowiązującego dla tego lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, tj. 150 zł (300 zł : 2 pracowników).

Gdy stroną umowy najmu lokalu jest pracownik, a pracodawca zwraca mu poniesione koszty w formie pieniężnej, wówczas w ogóle nie można mówić o „nieodpłatnym udostępnianiu lokalu”. Tym samym pracodawca nie może ustalać wartości świadczenia na podanych wyżej zasadach. W takim przypadku do podstawy wymiaru składek należy doliczyć pełną kwotę opłaty za wynajem lokalu, którą zatrudnionej osobie finansuje pracodawca. Kwota ta stanowi bowiem przychód ze stosunku pracy.

Zagrożenia (–)

Zwrot przez pracodawcę kosztów wynajmu lokalu mieszkalnego poniesionych przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

PRZYKŁAD

Pracownik oddelegowany do pracy poza miejsce swojego zamieszkania wynajmuje w miejscu pracy lokal mieszkalny, za który miesięcznie płaci właścicielowi 1950 zł. Pracodawca zwraca pracownikowi kwotę wydaną na wynajęcie mieszkania. W lipcu 2012 r. pracownik otrzymał 6285 zł wynagrodzenia oraz dodatkowo 1950 zł zwrotu kosztów wynajmu lokalu. Składki na ubezpieczenia społeczne za lipiec za tego pracownika pracodawca musi rozliczyć i opłacić od kwoty 8235 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585
  • § 2 ust. 1 pkt 15, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr 161, poz. 1106
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »