| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Żona jednego z naszych pracowników jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Pod koniec września br. została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku. Czy w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, czy powinniśmy ją wyrejestrować?

Powinni Państwo wyrejestrować małżonkę pracownika z ubezpieczenia zdrowotnego od dnia uzyskania przez nią statusu osoby bezrobotnej (czyli od dnia zarejestrowania). Osobę bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy do ubezpieczenia zdrowotnego powinien zgłosić urząd pracy. Osoby bezrobotne podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie posiadają innego tytułu do tego ubezpieczenia, nawet jeśli posiadają status członka rodziny ubezpieczonej.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji małżonki pracownika następuje zbieg tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego – status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz status osoby bezrobotnej. Konieczne jest ustalenie, z którego tytułu żona pracownika powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, jest zobowiązana zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy po zgłoszeniu uzyskują prawo do świadczeń zdrowotnych (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej). Za członków rodziny uważane są następujące osoby:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek,
  • wstępni (ojciec, matka, babka, dziadek) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Do ubezpieczenia zdrowotnego nie można zgłosić członka rodziny, który posiada własny, obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia. Taka osoba powinna być zgłoszona z własnego tytułu, a nie z tytułu bycia członkiem rodziny osoby ubezpieczonej.

Posiadanie statusu członka rodziny ma w pewnych sytuacjach pierwszeństwo przed innymi tytułami do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do przypadków, w których status ten zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby posiadającej własny tytuł do ubezpieczeń, należą m.in. takie tytuły, jak bycie uczniem lub studentem czy pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Wśród tych tytułów nie został wymieniony status osoby bezrobotnej, co oznacza, że bezrobotny powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez urząd pracy, a nie przez ubezpieczonego członka rodziny.

PRZYKŁAD

Paweł P., zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma dwie córki (w wieku 17 i 19 lat). Każda z córek ma własny tytuł do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu – młodsza jest uczennicą, a starsza w maju br. przerwała studia i od października br. jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (od czerwca do września w celach zarobkowych czasowo przebywała w Anglii). Młodsza córka Pawła P. powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez ojca (lub inną uprawnioną do tego osobę), gdyż pod względem obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego status członka rodziny ma pierwszeństwo przed statusem ucznia. Natomiast 19-letnia córka Pawła P. nie może być przez niego zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ status osoby bezrobotnej ma pierwszeństwo przed statusem członka rodziny. Jeżeli Paweł P. zgłaszał swoją starszą córkę do ubezpieczenia zdrowotnego po przerwaniu przez nią studiów, to obecnie, od dnia zarejestrowania jej w urzędzie pracy, powinien zgłosić swojemu pracodawcy konieczność wyrejestrowania jej z tego ubezpieczenia jako członka rodziny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »