| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Wypłata środków z pracowniczego programu emerytalnego

Wypłata środków z pracowniczego programu emerytalnego

Środki zgromadzone w ramach PPE podlegają wypłacie m.in. na wniosek uczestnika PPE, gdy ukończy 60 lat. Wypłata środków może być dokonana jednorazowo albo ratalnie.

Wysokość składki podstawowej ustalana jest procentowo od wynagrodzenia (w jednakowym procencie dla wszystkich uczestników) albo w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników, albo procentowo od wynagrodzenia (w jednakowym procencie dla wszystkich uczestników), z określeniem maksymalnej kwotowej wysokości tej składki.

Wysokość składki dodatkowej uczestnik określa w deklaracji. Może on zmienić wysokość składki dodatkowej lub zrezygnować z jej wnoszenia, ze skutkiem na przyszłość, w formie zmiany deklaracji. Warto tutaj wspomnieć o tym, że istnieje roczny limit składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu. W 2012 r. wynosi on 15 867 zł.

Pracodawca jest zobowiązany do terminowego i prawidłowego naliczania i odprowadzania składek podstawowych oraz naliczania, potrącania i odprowadzania składek dodatkowych.

Wypłata zgromadzonych oszczędności

Tak jak już wspomniałem wcześniej zgromadzone przez uczestnika środki na PPE mogą podlegać wypłacie lub wypłacie transferowej.

Wypłata z PPE następuje:

  • na wniosek uczestnika po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat;
  • na wniosek uczestnika po przedstawieniu przez niego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury i po ukończeniu 55. roku życia;
  • w przypadku ukończenia przez uczestnika 70 lat, jeżeli wcześniej nie wystąpił z wnioskiem o wypłatę środków (zasady tej nie stosuje się, jeżeli uczestnik jest pracownikiem pracodawcy prowadzącego ten program. W takim przypadku wypłata następuje po ustaniu stosunku pracy);
  • na wniosek osoby uprawnionej, w przypadku śmierci uczestnika.

Wypłata z PPE może być, w zależności od wniosku uczestnika albo osoby uprawnionej, dokonywana jednorazowo albo ratalnie.

Przepisy regulujące działalność pracowniczych programów emerytalnych umożliwiają przekazanie zgromadzonych przez uczestnika w PPE środków do programu prowadzonego przez innego pracodawcę lub też na indywidualne konto emerytalne. Jest to tzw. wypłata transferowa. Wypłata transferowa z PPE jest dokonywana również na IKE osoby uprawnionej, w przypadku śmierci uczestnika programu, z IKE uczestnika na jego rachunek w programie na warunkach określonych w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.

Wniosek o wypłatę transferową jest równoznaczny z wypowiedzeniem udziału w programie.

Wypłata transferowa z programu nie może nastąpić w przypadku, gdy uczestnik pozostaje w stosunku pracy z pracodawcą prowadzącym ten program (nie dotyczy to wypłaty transferowej w przypadku likwidacji programu).

Przykład

Marcin T. od 5 lat jest uczestnikiem PPE. W listopadzie zmienia pracę. Nowy pracodawca nie prowadzi własnego PPE. Marcin T. może przetransferować środki zgromadzone w ramach PPE na założone przez siebie np. indywidualne konto emerytalne. Wniosek o wypłatę transferową z programu jest równoznaczny z wypowiedzeniem udziału w PPE. Wypłata transferowa będzie możliwa dopiero po zaprzestaniu zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 5 ust. 1, 3–4, art. 6 ust. 1, art. 24–25, art. 42–43 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o Pracowniczych Programach Emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207 ze zm).

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK