| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

Dzieło wykonywane na rzecz pracodawcy

Może się zdarzyć, że osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, zawiera umowę o dzieło z innym podmiotem. Jednak pracę w ramach tej umowy wykonuje na rzecz własnego pracodawcy, nie zaś na rzecz podmiotu, z którym umowa została zawarta. Zdarza się to wówczas, gdy między firmami istnieje powiązanie biznesowe lub kapitałowe.

Dotychczas pewne wątpliwości dotyczyły tego, kto w takiej sytuacji powinien być płatnikiem składek za wykonawcę dzieła. Do niedawna ZUS uważał, że płatnikiem jest podmiot, który zawarł umowę o dzieło. Powinien on zgłosić taką osobę do ubezpieczeń jako pracownika i w konsekwencji rozliczać składki z umowy o dzieło jak od przychodów ze stosunku pracy.

Taka interpretacja ZUS uległa zmianie po uchwale Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3–4/46), który uznał, że płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz własnego pracodawcy jest podmiot, na którego rzecz praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona – czyli pracodawca. Obecnie ZUS wskazuje, że to na pracodawcy, jako płatniku składek, ciąży obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne za takiego ubezpieczonego.

PRZYKŁAD

Spółka X zawarła umowę zlecenia ze spółką Y, na podstawie której spółka Y ma przeprowadzić kompleksową akcję promocyjną spółki X w internecie, na podstawie oryginalnych, stworzonych na tę okazję materiałów marketingowych i prezentacji promocyjnych. Przy realizacji tej umowy spółka Y zatrudniła na podstawie umowy o dzieło Tomasza K., który jest jednocześnie zatrudniony w spółce X na podstawie umowy o pracę jako grafik komputerowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK