| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia młodocianych

Ubezpieczenia młodocianych

Dla pracowników młodocianych zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego skutkuje obowiązkiem ubezpieczeniowym. Młodociani podlegają ubezpieczeniom od dnia nawiązania stosunku pracy w celu przygotowania zawodowego do dnia jego ustania.

Przykład

Ewa K. jest zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia. Z uwagi na to, że Ewa K. nie jest uczennicą ani studentką, mimo że ma 17 lat, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

Ponieważ z reguły odpłatność za wykonanie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług jest określona kwotowo w stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy stanowi przychód z tytułu zatrudnienia na podstawie takiej umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z tytułu umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne młodocianego zleceniobiorcy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się jednak o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków zleceniobiorcy oraz nie stosuje się do niej ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne młodocianego zleceniobiorcy jest zatrudniający go zleceniodawca. Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić młodocianego zleceniobiorcę do właściwych ubezpieczeń, a także obowiązek bieżącego obliczania, rozliczania i opłacania składek na ww. ubezpieczenia.

Na koniec wypada dodać, że w praktyce zdarza się również, iż młodociani są zatrudniani na podstawie umowy o dzieło. Przychód z tytułu samodzielnej umowy o dzieło, a więc takiej umowy, która nie jest zawarta ani wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei przychód z tytułu umowy o dzieło zawartej przez młodocianego z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy jest traktowany tak jak przychód ze stosunku pracy i podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 190 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK