| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia młodocianych

Ubezpieczenia młodocianych

Dla pracowników młodocianych zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego skutkuje obowiązkiem ubezpieczeniowym. Młodociani podlegają ubezpieczeniom od dnia nawiązania stosunku pracy w celu przygotowania zawodowego do dnia jego ustania.

Przykład

Ewa K. jest zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia. Z uwagi na to, że Ewa K. nie jest uczennicą ani studentką, mimo że ma 17 lat, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

Ponieważ z reguły odpłatność za wykonanie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług jest określona kwotowo w stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorcy stanowi przychód z tytułu zatrudnienia na podstawie takiej umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód z tytułu umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne młodocianego zleceniobiorcy. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się jednak o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków zleceniobiorcy oraz nie stosuje się do niej ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne młodocianego zleceniobiorcy jest zatrudniający go zleceniodawca. Zleceniodawca ma obowiązek zgłosić młodocianego zleceniobiorcę do właściwych ubezpieczeń, a także obowiązek bieżącego obliczania, rozliczania i opłacania składek na ww. ubezpieczenia.

Na koniec wypada dodać, że w praktyce zdarza się również, iż młodociani są zatrudniani na podstawie umowy o dzieło. Przychód z tytułu samodzielnej umowy o dzieło, a więc takiej umowy, która nie jest zawarta ani wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei przychód z tytułu umowy o dzieło zawartej przez młodocianego z własnym pracodawcą lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy jest traktowany tak jak przychód ze stosunku pracy i podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 190 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK